Gabinet Ministrów przyjął zmiany do uchwały „Niektóre kwestie wypłaty dodatku mieszkaniowego dla osób wewnętrznie przesiedlonych”. Termin składania wniosków o pomoc rządową został przedłużony do 30 kwietnia. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Reintegracji.
► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Oznacza to, że wewnętrzni przesiedleńcy, którzy otrzymali taką pomoc i złożyli wniosek o jej przedłużenie w kwietniu, będą mogli otrzymywać płatności już od marca.
Składając wniosek osobiście, mogą otrzymać pomoc przez kolejne 6 miesięcy:
- osoby z III grupą niepełnosprawności, których średni miesięczny całkowity dochód na osobę otrzymującą w takiej rodzinie nie przekracza 9444 hrywien; osoby, które ukończyły 55. rok życia i zarejestrowały się w Centrum Zatrudnienia; osoby do 23 roku życia studiujące w szkołach zawodowych (zawodowych), zawodowych i wyższych; osoby, których lokal mieszkalny uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu (w stopniu niezdatnym do zamieszkania); rodzina składająca się wyłącznie z osób niepełnosprawnych; dzieci umieszczone w rodzinie pieczy zastępczej; opiekunowie zastępczy; dzieci umieszczone czasowo w rodzinie krewnych, znajomych, rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka; ciężko chore osoby.
Doprecyzowano zmianę wieku dzieci z 14 na 18 lat w zdefiniowanych wcześniej kategoriach. Wyjaśnia się także, że prawo do złożenia wniosku na kolejny okres mają także osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem do lat 3.
Ponadto uchwała ta wprowadziła wypłatę zasiłku czasowego na dzieci z tytułu dla których wobec braku wsparcia rodziców została ustanowiona opieka i są czasowo umieszczone w rodzinie krewnych, znajomych, rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka „Dziecko nie jest samo” w wysokości 2,5 minimum egzystencji dla dzieci z odpowiedni wiek dla każdego dziecka, a dla dzieci niepełnosprawnych – 3,5 minimum egzystencji dla dzieci w odpowiednim wieku dla każdego dziecka.