Międzynarodowe inwestycje na Ukrainie wzrosły z 0,5 miliarda dolarów w 2022 r. do 1,2 miliarda dolarów w 2023 r. O tym oświadczyła dyrektor Instytutu KSE Natalya Shapoval podczas pierwszych warsztatów Ukraine Business Compact (UBC) – wydarzenia mającego na celu interakcję państwa i biznesu z całego świata, co przyczynia się do odbudowy Ukrainy.
► Przeczytaj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: najważniejsze wiadomości finansowe
Natalia Shapoval zauważyła również, że podczas inwazji na Ukrainę na pełną skalę zainwestowały 43 globalne firmy, w tym:
- Bayer (65 mln dolarów), Carlsberg (40 mln dolarów), CEMARK, część grupy CRH firm (30 milionów dolarów).
Kolejnych 12 firm ogłosiło inwestycje na Ukrainie – w szczególności Baykar, który produkuje drony Bayraktar TB2. We wrześniu 2023 roku turecka firma ogłosiła, że jest gotowa zainwestować 100 milionów dolarów w fabrykę, centrum serwisowe i siedzibę główną w Kijowie.
Budowa zakładu rozpoczęła się już w lutym 2024 roku i ma potrwać 12 miesięcy. Jak zauważyła w spółce, Ukraina traktowana jest jako długoterminowy, strategiczny partner, a nie tylko rynek zbytu.
Również w 2023 roku CRH, wiodący producent materiałów budowlanych na świecie, podpisał umowę list mandatowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w sprawie wspólnego nabycia aktywów włoskiej firmy Buzzi na Ukrainie.
Dziś zagraniczne firmy najwięcej inwestują w projekty z zakresu IT, obronności i agrobiznesu.
Jak zauważył wiceminister gospodarki Władimir Kuzio, na Ukrainie obecnie opracowywane są mechanizmy wspierania inwestorów i ograniczania ryzyka inwestycyjnego.< /p>< p>Rząd współpracuje z organizacjami międzynarodowymi i agencjami kredytów eksportowych, a Ministerstwo Gospodarki rozwija agencję przyciągania inwestycji.
„Pracujemy nad rozbudową infrastruktury ubezpieczenia od ryzyka wojny uruchomionej w zeszłym roku. W tym roku zarezerwowaliśmy środki na wsparcie znaczących projektów inwestycyjnych i rozwój parków przemysłowych.
Drugi kierunek naszej pracy ma na celu pozyskiwanie inwestycji za pośrednictwem międzynarodowych instytucji finansowych i instytucji finansujących rozwój. Ponadto spodziewamy się pogłębienia współpracy z międzynarodowym środowiskiem biznesowym poprzez włączenie ukraińskich przedsiębiorstw w globalne łańcuchy produkcyjne i dostaw. Wierzę, że UBC stanie się pomostem łączącym wysiłki rządu i biznesu” – powiedział Kuzio.
Ministerstwo Gospodarki zidentyfikowało pięć kluczowych sektorów z możliwościami inwestycyjnymi na kwotę 292 miliardów dolarów:
- energetyka, transport i logistyka, rolnictwo, „zielona” metalurgia, materiały krytyczne
Priorytetem tych branż jest to, że wnoszą znaczący wkład w ukraińską gospodarkę, mają globalny potencjał wzrostu, a także muszą zastąpić zniszczone pojemności.