Większość Ukraińców (64%) ufa bankom. Liczba ta wzrosła z 56% w porównaniu do 2021 r. Świadczy o tym niedawne badanie obywateli przeprowadzone przez Fundusz Gwarancji Depozytów przy wsparciu projektu USAID „Inwestycje na rzecz zrównoważonego rozwoju biznesu” w grudniu 2023 r.
► Przeczytaj kanał telegramu “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
„W ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę szereg decyzji w sektorze bankowym przyczyniło się do wzmocnienia stabilności systemu gwarantowania depozytów i przyczyniło się do utrzymania zaufania społecznego do systemu bankowego jako całości. Pomimo wszystkich przeszkód Fundusz nie zaprzestał wypłat gwarantowanych i w ciągu tych dwóch lat wypłacił inwestorom około 9 miliardów UAH.
Ponadto rekompensatę można teraz otrzymać zdalnie za pośrednictwem „Diya”. Wyniki badania pokazały, że obraliśmy właściwy kierunek ruchu, Ukraińcy ufają bankom, wolumen depozytów rośnie” – powiedziała Svetlana Rekrut, dyrektor zarządzająca Funduszu Gwarancyjnego.
Jak wynika z badania, ponad połowa respondentów – 52% – słyszała wcześniej o Funduszu Gwarancji Depozytowych. Liczba ta wzrosła o 18% w porównaniu do roku 2021. Jednocześnie konieczne jest informowanie ludności o wysokości gwarantowanego odszkodowania.
W związku z wprowadzeniem stanu wojennego w związku z masową inwazją Rosji na Ukrainę, wysokość gwarantowanego odszkodowania kwota zwrócona przez Fundusz uległa zmianie.
Od kwietnia 2022 roku weszły w życie zmiany w prawie, które ustaliło, że przez czas trwania stanu wojennego i trzy miesiące po jego zakończeniu obowiązują 100% gwarancje depozytów, a po tym okresie kwota gwarantowana wyniesie 600 tys. UAH .
Odsetek ankietowanych, którzy prawidłowo wskazali kwotę gwarancyjną na okres stanu wojennego wynosi 20%. Jest to wartość mniejsza niż w 2021 r. – wówczas swoją świadomość odnotowało 44% ankietowanych.
Można to tłumaczyć znaczącymi zmianami w warunkach gwarancji – do 2022 roku maksymalna kwota gwarantowana wyniosła 200 tys. W tym czasie deponenci dobrze pamiętali wysokość gwarantowanej rekompensaty, gdyż Fundusz prowadził akcje informacyjne, a banki przekazały deponentom także zaświadczenie o systemie gwarantowania depozytów dla osób fizycznych, wskazujące wysokość gwarantowanej rekompensaty.
Źródła informacji o usługach finansowych i bankowych< /h3>
Wśród źródeł informacji o usługach finansowych i bankowych, którym Ukraińcy ufają najbardziej, są zasoby Internetu oraz informacje prosto z banków. W porównaniu do 2021 roku odsetek użytkowników ufających informacjom napływającym z banków wzrósł z 21% do 26%.
Ankieta
W 2023 roku badania przeprowadziła grupa socjologiczna Rating Among 2000 respondenci w wieku powyżej 18 lat posiadający rachunki bankowe i/lub konsumenci różnych usług finansowych.
Zasięg – wszystkie regiony Ukrainy z wyjątkiem czasowo okupowanych terytoriów obwodów chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego, ługańskiego i donieckiego, jak a także Autonomiczną Republikę Krymu.