< /i>
Maslenica to święto obchodzone w tygodniu poprzedzającym Wielki Post, podaje WomanEL. Swoimi rytuałami, symbolami i tradycjami odzwierciedla ważną rolę okresu wiosennego w życiu kultury i społeczeństwa.
Treść Czynności rytualne i symbolikaKiedy na Ukrainie obchodzone jest MaslenitsaMaslenitsa za dnia
Działania rytualne i symbolika
< p >Jedną z najbardziej znanych tradycji Maslenicy jest palenie dużej kukły ze słomy, symbolizującej zimę i wszystkie problemy z nią związane. Ogień oczyszcza i tworzy atmosferę radości, uwalniając ludzi od zimnych czasów.
Kolejną ważną częścią obchodów Maslenicy są zbiorowe występy, pieśni i tańce, które dodają radości i witalności. Często mężczyźni i kobiety, a także dzieci, zamieniają się w określone postacie, symbolizujące i ukazujące walkę zimy oraz zwycięstwo wiosny.
Ale oczywiście najważniejszym symbolem tego wiosennego wydarzenia jest przygotowanie naleśników. Wymyślają i dodają różne nadzienia, sosy — zarówno na słodko, jak i na słono, lub po prostu podawany na gorąco naleśnik z masłem. W miastach i wsiach odbywają się jarmarki i inne wydarzenia, podczas których goście mogą delektować się pysznymi wydarzeniami.
Kiedy na Ukrainie obchodzone jest Maslenica
Data tego święta nie jest ustalona. Maslenica rozpoczyna się zawsze na tydzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu i jest przygotowaniem do Wielkanocy. W 2024 r. Maslenica rozpocznie się 11 marca i potrwa do 17 marca.
Maslenica za dnia
Poniedziałek – tego dnia zwykle rozpoczyna się przygotowywanie naleśników, które są symbolem Maslenicy. Tradycyjnie podaje się je z masłem, miodem, kwaśną śmietaną, kawiorem i różnymi nadzieniami. Ponadto produkują inne dania przygotowane na ucztę.
wtorek— tego dnia organizują różne gry i zabawy na ulicach, gotują jedzenie, a także skaczą przez ogniska.
Środa – tradycyjne wizyty u teściowej na naleśniki. Gospodynie domowe zapraszają zięcia na uroczysty obiad i gościnnie częstują go naleśnikami, ciastami i innymi smakołykami. Wierzono, że taka wizyta wzmacnia więzi rodzinne, zacieśnia relacje z najbliższą rodziną oraz wyraża szacunek i wdzięczność.
Czwartek– w tym dniu ludzie nadal odwiedzają, organizują konkursy, biorą udział w rozrywkach, chodzą na jarmarki, tańczą i śpiewają. Ludzie zbierają się w dużej grupie przy wspólnym stole, aby cieszyć się potrawami i zabawnymi sakramentami.
Piątek to dzień, w którym dobiega końca Maslenica. W tym dniu teściowa odwiedza zięcia i ma prawo zabrać ze sobą przyjaciół (przynajmniej tak było dawniej).
Sobota to ostatni dzień wakacji. W tym dniu odbywała się uczta z naleśnikami i innymi potrawami maślanymi. Wymieniają się także prezentami.
Niedziela – zwana „Niedzielą Przebaczenia”. W tym dniu zwyczajowo jest prosić o przebaczenie i przebaczać. Ważne jest, aby spędzić ten dzień z pozytywnymi myślami i dobrymi intencjami, aby z czystą duszą wejść w Wielki Post.
Swoją drogą święto Maslenitsa pozwala radośnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi przed Wielkim Postem.
< p>Przeczytaj także: Dlaczego Cerkiew Prawosławna Ukrainy przeszła na nowy kalendarz.