W tej wyprawie będą pracować 4 kobiety; wcześniej tylu badaczy polarnych było tylko w drugim AEA w latach 1997-1998.
29. Ukraińska Ekspedycja Antarktyczna udała się na Antarktydę
Dziś, 11 marca, z Kijowa do stacji Akademik Wernadski wyruszyła 29. Ukraińska Ekspedycja Antarktyczna (ZEA). Przed polarnikami długa podróż: autobusem do Polski, samolotem do Chile, a z portu Punta Arenas naszym lodołamaczem „Noosfera” na Antarktydę.
Poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Centrum Nauki Antarktycznej.
Nowy zespół musi zastąpić zimowników z 28. AE na stacji Akademik Vernadsky. Pracowali tam prawie rok.
„To już trzecia rotacja zimowników, którą przeprowadzamy podczas wojny na pełną skalę. Znalezienie fachowców na coroczne wyprawy staje się coraz trudniejsze, gdyż na czele stoi wielu polarników lub idealnych kandydatów. Już w kilku przypadkach podczas selekcji potencjalni zimujący zostali personelem wojskowym” – zauważył dyrektor NASC Evgeniy Dikiy.
Subskrybuj nasze Google News
W 29. edycji bierze udział 14 uczestników Zjednoczone Emiraty Arabskie, wybrane w drodze otwartego konkursu. Jest wśród nich 9 naukowców (po 3 biologów, meteorologów i geofizyków) oraz 5 przedstawicieli zespołu podtrzymującego życie (lekarz, kucharz, administrator systemu, mechanik systemu, elektryk diesla).
W tej wyprawie będą pracować 4 kobiety; wcześniej tylu polarników było tylko w drugim AEA w latach 1997-1998. Jedna z uczestniczek, geofizyczka Anna Soina, wybrała się na swoją drugą zimową wyprawę, pierwsza odbyła się w 25. ZEA 2020-2021. Biolog Tatiana Baglay, meteorolog Walentina Garbarczuk i doktor Ivana Koturbash wyruszają na swoją pierwszą wyprawę.
Chociaż większość zespołu to nowicjusze, bo dziesięciu, to na ich czele stanie jeden z najbardziej doświadczonych polarników w historii Ukraina, geofizyk Jurij Otruba. To będzie jego ósma zima.
29 Zjednoczone Emiraty Arabskie będą prowadzić badania w trzech głównych obszarach – biologii, geofizyki, meteorologii, a także wspierać działalność stacji Akademik Wernadski.
- < li B W ubiegłym roku na ukraińskiej stacji „Akademik Wernadski” na Antarktydzie 3 lipca zanotowano nowy rekord: temperatura powietrza osiągnęła +8,7°C.
- Na stacji Akademik Wernadski przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę renowację znaku, na którym umieszczone są tablice z nazwami i odległościami do różnych miast. Ponadto Kirowograd został „zdekomunizowany” na Kropywnicki, a transliteracja Winnicy i Odessy również została „zrusyfikowana”.