Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie odkrył, jak zmienił się stosunek obywateli Ukrainy do cenzury w Internecie w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę. Ekspert wyjaśnił przyczyny takich wyników badania.
11 0
Wyniki sondażu opinii publicznej KIIS przeprowadzonego w lutym 2024 r. wykazały, że 49% respondentów uważa, że próby kontrolowania przez państwo informacji w zasobach Internetu doprowadzą do ograniczenia praw i wolności Ukraińców.
Jednocześnie 44% respondentów w dalszym ciągu popiera rządową cenzurę w serwisach informacyjnych, sieciach społecznościowych i komunikatorach internetowych posłańcy w celu wzmocnienia obrony Ukrainy przed wrogiem, podaje NBN.
W lutym 2022 r. 60% obywateli opowiadało się za kontrolą państwa nad informacjami w źródłach internetowych, 30% nie podzieliło tego zdania.
Zastępca dyrektora KIIS Anton Gruszetski wyjaśnił spadek liczby zwolenników cenzury w Internecie jako konsekwencję spadku zaufania Ukraińców do władz. Próby kontrolowania przez państwo informacji w portalach społecznościowych i mediach obywatele mogą postrzegać jako chęć stłumienia głosów krytyków władz państwa.
Wcześniej KIIS zapowiadał spadek zaufania Ukraińców do ogólnopolskiego teletonu.