Każdego roku piorun rani i zabija około 250 000 ludzi na całym świecie.
Tę informację podał T4, raporty URA-Inform.
Podstawowymi składnikami burzy są ciepłe, wilgotne powietrze w pobliżu ziemi, zimniejsze i bardziej suche powietrze nad ziemią oraz możliwość unoszenia się ciepłego, wilgotnego powietrza. Niemal wszędzie tam, gdzie zostaną znalezione te składniki, może uderzyć piorun.
Przy tworzeniu map naukowcy oparli się na danych z Krajowej Sieci Detekcji Piorunów (NLDN). Jest to seria anten zlokalizowana na terenie całego kraju. Wykorzystuje fale radiowe powstałe w wyniku uderzeń piorunów do śledzenia ich postępu. System wykrywa co najmniej 97% uderzeń pioruna z chmury do ziemi w kraju i odróżnia te uderzenia od błysków wewnątrz chmur.
Statystyki pokazują, że najczęściej zdarza się to wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej, gdzie większość letnich dni bryza morska przyczynia się do powstawania burz.
Najgorętszym miejscem uderzeń piorunów z chmury na ziemię jest Floryda w Stanach Zjednoczonych – twierdzą naukowcy. W rzeczywistości w samym rejonie Fort Lauderdale w Miami w 2023 r. piorun uderzył ponad 120 000 razy.
Przypomnijmy, że wcześniej donoszono o odkryciu „rzek” w atmosferze ziemskiej: naukowcy mówili o tym dziwne zjawisko na niebie.
Źródło informacji