W wyniku ataku powietrznego Rosjanie zniszczyli sześć domów, w wyniku czego zginęło ponad 30 okolicznych mieszkańców.
Rosyjscy generałowie, którzy dowodzili nalotami na wieżowce podczas bitew o Kijów.
Poinformowało o tym centrum prasowe SBU.
W wyniku skomplikowanych działań wojna udokumentowano przestępstwa:
- < li>generał pułkownik Aleksander Czajka – dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji;
- Generał porucznik Władimir Krawczenko – dowódca 11. Armii Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Rosji.
W czasie inwazji rosyjskiej na pełną skalę dowodził on bombardowaniem tereny mieszkalne we wsi Borodyanka na obszarach Kijowskich.
Jak wynika ze śledztwa, na początku marca 2022 roku Chaiko wydał bezpośredni rozkaz ostrzelania budynków mieszkalnych. Do wykonania zadania Krawczenko użył myśliwców bombardujących SU-34 i samolotów szturmowych SU-25 z 303 Dywizji Lotnictwa Mieszanego Federacji Rosyjskiej.
Fotorelacja z Borodianki: zniszczone domy, rozbity sprzęt wojskowy, Taras Szewczenko został zastrzelony
W czasie odlotu samoloty wroga wystrzeliły 500-kilogramowe bomby burzące w kierunku budynków mieszkalnych, w których przebywali wówczas mieszkańcy Borodianki.
W wyniku ataku powietrznego Rosjanie zniszczyli sześć budynków mieszkalnych, w wyniku czego zginęło ponad 30 mieszkańców, w tym młoda dziewczyna. Ponadto nie udało się jeszcze zidentyfikować niektórych dotkniętych mieszkańców; uznaje się ich za zaginionych.
W trakcie dochodzenia przeprowadzono ponad 200 badań. Na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy poinformowali obu rosyjskich generałów o podejrzeniach na podstawie części 2 art. 28 i część 2 art. 438 Kodeksu karnego (naruszenie praw i zwyczajów wojennych w połączeniu z morderstwem z premedytacją, popełnione w wyniku wcześniejszego spisku grupy osób).
W zeszłym roku SBU zakończyła śledztwo w sprawie mężczyzny, który aprobował zajęcie Borodianki i był dumny ze zbrodni Rosjan.
- Przez Borodjankę przebiegał główny szlak rosyjskiej ofensywy na Kijów. 26 lutego 2022 roku na obrzeżach wsi pojawiły się rosyjskie pojazdy opancerzone i rozpoczęły się potyczki i walki z siłami obrony terrorystycznej, a następnie z policją. Tego samego dnia w wyniku ostrzału Borodyanki zginęło sześć osób. 28 lutego duża kolumna przejechała wzdłuż Central Street, strzelając z armat i karabinów maszynowych w stronę budynków.
- Na początku marca wojska rosyjskie zdobyły Borodiankę. Okupanci nie pozwolili mieszkańcom na odgruzowanie, okradli sklepy i rozstrzelali ludność cywilną.
- 1 kwietnia 2022 roku wieś została wyzwolona. Według władz lokalnych okupanci całkowicie zniszczyli 8 i częściowo uszkodzili 32 wielopiętrowe budynki, a na terenie całej gminy zniszczeniu uległo około 500 domów prywatnych, a około 450 kolejnych zostało częściowo zniszczonych lub uszkodzonych. Według zdjęć satelitarnych w Borodyance naliczono 42 obiekty zniszczone, 52 poważnie uszkodzone i 60 średnio uszkodzonych.
- Pod gruzami budynków w Borodyance odnaleziono 41 zabitych. Ponadto w pochówkach dokonanych przez okolicznych mieszkańców w czasie okupacji odnaleziono ponad 300 ciał.
- 2 maja 2022 r. pracownicy Państwowego Pogotowia Ratunkowego uratowali kota z siódmego piętra zniszczonego domu, w którym znajdowało się spędził tam około dwóch miesięcy bez wody i jedzenia.
- W listopadzie 2022 roku Borodiankę odwiedził światowej sławy artysta Banksy, który pozostawił graffiti na zniszczonych domach wsi poświęconych dzieciom w czasie rosyjskiej inwazji i okupacji.