Ukraina prowadzi śledztwo w 19 postępowaniach karnych w sprawie zamordowania 45 jeńców wojennych przez Rosjan
przez fakt, że rosyjscy okupanci rozstrzeliwali nieuzbrojonych ukraińskich jeńców wojennych w obwodzie Bachmutu.
Poinformowała o tym Biuro Prokuratora Generalnego.
„Pod proceduralnym kierownictwem Prokuratury Obwodowej Doniecka wszczęto przedprocesowe śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych, w połączeniu z morderstwo z premedytacją (część 2 art. 438 ukraińskiego kodeksu karnego)” – czytamy w komunikacie.
Należy zauważyć, że 24 lutego w jednym z kanałów telegramu opublikowano nagranie wideo, na którym zarejestrowano, jak żołnierze armii rosyjskiej podczas szturmu na nasze pozycje między wsiami Iwanowskie i Chromowo w obwodzie donieckim zastrzelili siedmiu schwytanych ukraińskich żołnierzy .
Nagranie z kamery Z drona widać, że Rosjanie początkowo nakazali naszym obrońcom opuszczenie okopu. Następnie, zgromadziwszy wszystkich obrońców w jednym miejscu i wycofawszy się na kilka metrów, nieprzyjaciel oddał za nich ogień z karabinów maszynowych. w Prokuraturze Generalnej.
Łącznie na Ukrainie prowadzonych jest 19 postępowań karnych w sprawie zabójstwa 45 ukraińskich jeńców wojennych. Śledztwo w sprawie tych przestępstw leży pod kontrolą Biura Prokuratora Generalnego.
„We wszystkich tych strasznych przypadkach wróg celowo ignoruje postanowienia Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, która wskazuje na poparcie takich działań przez naczelne dowództwo rosyjskich sił zbrojnych” – czytamy w raporcie.
Przypomnijmy, że dziś Komisarz Praw Człowieka Rady Najwyższej Dmitrij Lubinets poinformował, że Rosjanie ponownie rozstrzeliwali jeńców wojennych. Powiedział także, że wyśle oficjalne pisma do ONZ i MKCK, aby te organizacje zarejestrowały i publicznie przyznały, że rosyjskie wojsko zabija więźniów.
- 20 lutego ukazał się film przedstawiający tę zbrodnię. W Internecie rozpowszechniano rozstrzelanie trzech ukraińskich obrońców przez żołnierzy armii rosyjskiej, wzięty do niewoli. Do zdarzenia doszło 18 lutego 2024 r. w pobliżu wsi Robotino w obwodzie zaporoskim.
- 18 lutego w jednym z kanałów telegramu opublikowano wiadomość o rozstrzelaniu sześciu schwytanych obrońców brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy na jednym z stanowisk w Awdijiwce. Obrońcy zostali ciężko ranni, nie mogli się samodzielnie poruszać i czekali na ewakuację. Odkryto także nagranie wideo z fragmentem morderstwa dwóch kolejnych ukraińskich żołnierzy w pasie leśnym w pobliżu wsi. Vesele, obwód bachmucki.
- Komisarz Praw Człowieka Rady Najwyższej Dmitrij Lubinets zaapelował do ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Chrystusa o wyjaśnienie wszystkich okoliczności śmierci ukraińskich więźniów w twierdzy Zenit w Awidiewce.
- W grudniu ubiegłego roku w pobliżu Robotina w Zaporożu Rosjanie rozstrzelali trzech więźniów. Film stał się wirusowy w sieciach społecznościowych. Później prokuratura ustaliła nazwiska poległych ukraińskich żołnierzy. Organy ścigania mają również podstawy sądzić, że w mordowaniu jeńców wojennych brali udział przedstawiciele 76. Dywizji Powietrznodesantowej Federacji Rosyjskiej, znanej ze zbrodni wojennych popełnionych w obwodzie kijowskim.
- The Na terenach Zaporoża odnotowano także wykorzystanie ukraińskiego personelu wojskowego jako „żywej tarczy”. Radio Liberty opublikowało film, na którym Rosjanie prowadzą na muszce wziętych do niewoli żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych w kierunku pozycji ukraińskich, chowając się za nimi. Wojsko rosyjskie okresowo strzelało z karabinów maszynowych w kierunku pozycji ukraińskich, a jeden z Rosjan fizycznie zasłonił się ukraińskim więźniem. Prawdopodobnie inny rosyjski żołnierz rzucał granat w stronę pozycji ukraińskich. Ukraińscy bojownicy, którzy udostępnili wideo, zauważyli, że był to „obowiązujący rozpoznanie” w celu identyfikacji broni palnej na pozycjach Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Zimą 2023 roku Rosjanie zastrzelili ukraińskiego nieuzbrojonego więźnia Aleksandra Matsiewskiego po słowach „Chwała Ukrainie”. >