Amerykańscy naukowcy odkryli, że niektóre ostre zmiany klimatyczne w historii Ziemi były spowodowane przez wpływ sąsiadujących gwiazd zbliżających się do naszego układu.
Takie informacje podała Vsviti, podaje URA-Inform.
Naukowcy symulowali interakcję Słońca zbliżającego się do innych źródeł światła podczas obrotu wokół centrum galaktyki Drogi Mlecznej.
Jak się okazało, mniej więcej raz na milion lat Słońce zbliża się do sąsiedniej gwiazdy na odległość 50 tysięcy jednostek astronomicznych lub a.u. (jedna jednostka AU – 150 milionów kilometrów). Co 20 milionów lat Słońce mija gwiazdę znajdującą się w odległości 20 tys. jednostek astronomicznych, czyli stosunkowo blisko jak na standardy kosmiczne.
Wpływ grawitacyjny zbliżającej się gwiazdy zakłóca orbity dużych planet Układu Słonecznego . W rezultacie Ziemia nieznacznie zmienia swoją trajektorię wokół Słońca.
Takie zaburzenia grawitacyjne mogą wyjaśniać starożytne wahania klimatyczne. Przykładowo przez 56 milionów lat na naszej planecie występowało maksimum temperatur, podczas którego średnia temperatura wzrosła o 5-8 stopni Celsjusza.
Przypomnijmy, że już wcześniej informowaliśmy o tym, jak pozbyć się połączeń z nieznanych numerów: wystarczy włącz tę funkcję.