Site icon GEO Polityka

Ukraińscy rolnicy przywieźli do granicy z Polską śrutowany sprzęt rolniczy

W ten sposób ukraińscy rolnicy chcą pokazać polskim protestującym, w jakich warunkach pracują obecnie rolnicy na Ukrainie. Zestrzelony sprzęt rolniczy pozostanie na punkcie kontrolnym Krakovets-Korcheva do końca marca.

Ukraińscy rolnicy przywieźli sprzęt rolniczy z Polski.

Ministerstwo Polityki Rolnej podaje to.

< p>Dziś zostanie on umieszczony na punkcie kontrolnym Krakovets-Korcheva. W ten sposób ukraińscy rolnicy chcą pokazać polskim protestującym, w jakich warunkach obecnie pracują rolnicy na Ukrainie.

Wśród zniszczonego sprzętu rolniczego znajdują się traktory, opryskiwacz, ciężarówka GAZ-53 i kombajny z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego. Na przykład ciągnik K-701 dostarczyło przedsiębiorstwo zlokalizowane na terenie gminy wiejskiej Biełozersk. Gospodarstwo było zamieszkane od marca do listopada 2022 roku. Okupanci zniszczyli praktycznie cały sprzęt i zrabowali plony. Z ostrzału wroga na terenie przedsiębiorstwa pozostały tylko ruiny i kratery po pociskach. Bezpośrednie straty tego przedsiębiorstwa wyniosły około 5 milionów euro.

Ukraińscy rolnicy podkreślają, że walczą o żniwa kosztem życia. W 2023 roku w samym obwodzie chersońskim, na okupowanych terytoriach, w rosyjskich kopalniach eksplodowało 20 rolników, pięciu zginęło.

Ogółem ukraiński sektor rolniczy poniósł straty w wysokości ponad 80 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę. bezpośrednie szkody i straty. Takie dane prezentuje Bank Światowy w raporcie dotyczącym szacunków strat i potrzeb odbudowy Ukrainy (RDNA3). Największą kategorię szkód stanowią uszkodzone i zniszczone maszyny rolnicze o wartości 5,8 miliarda dolarów.

Eksperci szacują szkody spowodowane kradzieżą lub zniszczeniem już wyprodukowanych produktów rolnych na 1,97 miliarda dolarów, szkody spowodowane zniszczeniami spichlerzy – 1,8 miliarda dolarów , szkody w nasadzeniach wieloletnich – 398 mln dolarów, hodowla zwierząt – 254 mln dolarów, akwakultura i rybołówstwo – 35 mln dolarów.

Wystrzelone maszyny rolnicze pozostaną na granicy do końca marca.

Sytuacja na granicy z Polską

lb.ua

Exit mobile version