50 starć zbrojnych, ostrzał wroga, egzekucja ukraińskich jeńców wojennych pod Robotinami, ukraińskie zboże na torach. Jak zostanie zapamiętany 727. dzień wojny na pełną skalę?
Konsekwencje Rosyjski ostrzał obwodu dniepropietrowskiego
Rosyjska armia okupacyjna rozpoczęła wieczorem 20 lutego ataki na Kramatorsk w obwodzie donieckim.
Poinformował o tym szef Donieckiej OVA Wadim Filashkin. „Dzisiaj około godziny 20 w mieście miały miejsce dwie eksplozje – Rosjanie uderzyli w strefę przemysłową i dzielnicę mieszkaniową” – napisał Filashkin.
Wyjaśnił, że są trzy osoby obecnie wiadomo, że jest ranny.
Liczne wieżowce zostały uszkodzone w wyniku ostrzału. Trwa ustalanie ostatecznych skutków ostrzału.
21 lutego odbędzie się spotkanie frakcji Sług Narodu, na którego czele stanie Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski.
Poinformowało o tym LB.ua kilka źródeł ze Sługi frakcji Ludu.
„Wieczorem (wyd.: 21 lutego) odbędzie się spotkanie frakcji. Będzie prezydentem Ukrainy. Wiadomo, że nadal nie wiadomo, gdzie dokładnie odbędzie się spotkanie. Nie ma również planu spotkania frakcji. Ale nasze prognozy są następujące: od bardzo poważnej krytyki (red.: posłowie ludowi z frakcji „SN”) do konstruktywnej. Albo jedno i drugie” – powiedział rozmówca frakcji Sługa Narodu.
Inne źródło z rady politycznej partii dodało, że porządek obrad posiedzenia frakcji kierowanej przez prezydenta „będzie wspólny. Dwa lata wojny na pełną skalę. Ale oczywiście warto wysłuchać wizji Naczelnego Wodza w sprawie mobilizacji (red.: Rada planuje rozpatrzyć projekt w całości na początku marca)” – stwierdził parlamentarzysta.
< p class="MsoNormal">Więcej informacji w wiadomościach.< /p>
Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu 24 godzin doszło do 50 starć zbrojnych. Wróg wystrzelił rakietę i 99 nalotów, przeprowadził 82 ataki z wielu systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i ludności cywilnej. punktów.
W kierunku Maryińskim Siły Obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w pobliżu Georgiewki, Pobiedy, Nowomikhajłowki w obwodzie donieckim. Tutaj najeźdźcy, przy wsparciu lotnictwa, 17 razy próbowali przebić się przez obronę naszych wojsk.
W kierunku Awdejewskiego odparły 10 ataków wroga w rejonach Stepnoj, Łastoczkino, Siewiernyj i Niewelsk w obwodzie donieckim.
Lotnictwo Sił Obronnych zaatakowało 10 obszarów, w których skoncentrowany był personel i 5 wrogów przeciwlotnicze systemy rakietowe.
Jednostki rakietowe uderzyły w 9 obszarów, w których skoncentrowany był personel, broń i sprzęt wojskowy wroga oraz 10 zasobów artylerii.
Więcej szczegółów na temat sytuacji operacyjnej od godz. 18:00 20 lutego – w naszych aktualnościach.
Biuro Prokuratora Generalnego wszczęło śledztwo w sprawie rozstrzelania ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskich okupantów w pobliżu Robotynoje w Zaporożu. Poinformowała o tym służba prasowa Prokuratury Generalnej.
Wszczęto postępowanie karne w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych, polegającego na morderstwie z premedytacją (część 2 art. 438 Kodeksu karnego).
“20 lutego w Internecie ukazał się film przedstawiający egzekucję przez żołnierzy armii rosyjskiej trzech wziętych do niewoli ukraińskich obrońców. Do zdarzenia doszło 18 lutego 2024 r. w pobliżu osady Robotino w obwodzie zaporoskim. Zabójstwo jeńców wojennych jest stanowi rażące naruszenie Konwencji Genewskich i jest kwalifikowane jako poważne przestępstwo międzynarodowe” – czytamy w komunikacie. w wiadomości.
Śledztwo przedprocesowe prowadzą śledczy z Oddziału SBU w obwodzie zaporoskim.
Rankiem 20 lutego polscy protestujący nasilili swoje protesty w pobliżu sytuacji nadzwyczajnej Medika-Szegini. Jak podaje Public Public. Rolnicy zablokowali linię kolejową i rozsypali na torach ziarno z wagonu towarowego.
„To reakcja na napływ zboża z Ukrainy. To jest bardzo złe. Ludzie są zdesperowani i nie mogący się oprzeć. Nie kontroluje: ani władze polskie, ani ukraińskie” – mówi współorganizator protestu polskich rolników Roman Kondrów. Według niego protestujący wysypują ziarno „ze względu na emocje”.
“Nie mamy wpływu na ludzi, oni nie mogą tego znieść i się wylewać. Jesteśmy bankrutami, bo wszystko jest wywożone z Ukrainy w sposób niekontrolowany” – dodaje współorganizator protestu.
Wieczorem Państwowa Służba Graniczna poinformowała, że polscy protestujący złagodzili ograniczenia w ruchu w pobliżu granicy z Ukrainą.
Po godzinie 17:00 wznowiono ruch samochodów osobowych i autobusów przez punkt kontrolny „Hrebene – Rawa-Russkaja”. Protestujący wyrazili także gotowość do umożliwienia przejazdu jednej ciężarówce w obu kierunkach co godzinę. Straż Graniczna poinformowała, że uczestnicy protestu są gotowi zezwolić na przejazd niewielkiej ilości transportu przez punkt kontrolny Zosin-Ustilug.
“W szczególności planują umożliwić przejazd 5 samochodów w obie strony co 30 minut minut, co godzinę 1 ciężarówka wjedzie do Polski i 3 ciężarówki wjedzie na Ukrainę. Autobusy w obu kierunkach będą obsługiwane jak zwykle” – dodała Państwowa Służba Podatkowa.
Prezydent Francji Emmanuel Macron może złożyć wizytę na Ukrainie w połowie marca.
Poinformowano o tym źródła LB.ua w korpusie dyplomatycznym.
” O wizycie przygotowawczej możemy mówić w marcu, a dokładniej o porozumieniu między Francją a Ukrainą w sprawie udzielenia Agence française de développement (AFD) mandatu do działania na Ukrainie i wspierania projektów na poziomie lokalnym, w tym szczególnie w obwodzie czernihowskim” – powiedział rozmówca. /p>
Przypomnijmy, że Macron odwołał wizytę na Ukrainie 13 i 14 lutego ze względów bezpieczeństwa. Jednocześnie podkreślił, że nie porzucił zamiarów przyjazdu do Kijowa.
16 lutego prezydenci Ukrainy i Francji podpisali dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w ramach UE w ramach deklaracji ramowej G7.
>Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.
Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!