Piero Cipollone, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wypowiadał się na temat przygotowania do wprowadzenia cyfrowego euro, w tym uwzględnienie najwyższych standardów prywatności dla cyfrowej waluty.
Przemawiając przed Komisją Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego Piero Cipollone podkreślił, że mieszkańcy UE będą mogli swobodnie korzystać z cyfrowego euro, nie martwiąc się o prywatność:
„Cyfrowe euro umożliwi ludziom dokonywanie płatności online przy zachowaniu niezwykle wysokich standardów prywatności. W rzeczywistości standardy będą jeszcze wyższe niż w przypadku obecnych produktów komercyjnych”.
Cipollone powiedział także, że EBC powinien teraz szukać dostawców infrastruktury dla państwowej kryptowaluty. Jednocześnie umowy z nimi muszą być elastyczne, gdyż wiele wymagań i standardów dotyczących cyfrowego euro nie zostało jeszcze opracowanych. Ponadto, jeśli będziesz szukać dostawców dopiero po ostatecznej decyzji o uruchomieniu cyfrowej waluty, znacznie opóźni to uruchomienie projektu.
Członek EBC podkreślił, że cyfrowe euro powinno działać podobnie jak waluta fiducjarna i do tego konieczne jest wypracowanie dla niego jednolitego zestawu zasad i wymogów. Porównał zestaw do torów kolejowych, które są własnością rządu, ale są używane przez różne prywatne firmy.
Podsumowując, Cipollone zauważył, że cyfrowe euro nie będzie oferować dochodu odsetkowego, aby nie konkurować z kontami oszczędnościowymi i innymi instytucjami oszczędnościowymi.
Jednocześnie prywatnym firmom i instytucjom finansowym zostanie wprowadzony zakaz posiadania cyfrowych euro – na potrzeby współpracy z europejskim CBDC zaproponowane zostanie obejście polegające na powiązaniu rachunków bankowych z cyfrowymi portfelami euro. Umożliwi to bezpośrednie korzystanie z cyfrowej waluty w płatnościach, bez konieczności wstępnego zakupu cyfrowego euro i uzupełniania portfeli.
Ankieta przeprowadzona w listopadzie 2023 r. wykazała, że tylko 20% Europejczyków jest gotowych używać cyfrowego euro do płatności.
Источник: bits.media