Narodowy Bank Ukrainy w celu oceny jakości majątku zakładów ubezpieczeń wprowadził obowiązek sporządzania dodatkowego raportu z badania ubezpieczyciela i zatwierdził tryb jego składania. Poinformowała o tym służba prasowa NBU.
► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Jak wskazano w komunikacie, Narodowy Bank na podstawie wyników roku 2023 będzie wymagał od ubezpieczyciela przedstawienia nie tylko raportu z badania sprawozdań finansowych, ale także dodatkowego raportu zawierającego szczegółowe informacje o podejściu, metodach i wynikach badania audytorska analiza jakości majątku ubezpieczyciela.
Odpowiedni wymóg przewiduje Regulamin w sprawie wymagań dotyczących dodatkowego raportu jednostki audytowej na temat ubezpieczyciela i trybu jego składania, zatwierdzony Uchwałą Zarządu NBU z dnia 15 lutego 2024 r. nr 20, który wchodzi w życie z dniem 17 lutego 2024 roku.
Nowe rozporządzenie określa także:
- tryb wyboru audytora świadczącego usługi w zakresie sporządzenia raportu dodatkowego i powiadomienia o tym NBU; wymogi dotyczące informacji w raporcie, w szczególności w kontekście różnych kategorii aktywów; tryb składania przez audytora raportu dodatkowego do Narodowego Banku Polskiego.
Przedstawienie dodatkowego raportu ubezpieczyciela za rok 2023 ma na celu sprawdzenie stanu majątku uwzględnianego przy obliczaniu kapitału regulacyjnego według nowych zasad, a także potwierdzenie posiadania przez ubezpieczyciela dokumentów dotyczących majątku praw oraz ocenę wielkości majątku.
p>Wykaz majątku, o którym wymagane będą dodatkowe informacje, obejmuje w szczególności nieruchomości, papiery wartościowe, środki zgromadzone w banku oraz wierzytelności niebędące przeterminowane.
Dodatkowy raport audytora musi dostarczyć do Narodowego Banku Polskiego nie później niż do 30 czerwca 2024 r.