Ruchy cen kryptowalut można wytłumaczyć na różne sposoby: niektórzy wykorzystują metody analizy technicznej, inni wykorzystują czynniki fundamentalne. Jednak zwolennicy teorii błądzenia losowego uważają je za chaotyczne.
Teoria spacerów losowych i rynki finansowe
Teoria spacerów losowych wywodzi się z koncepcji ruchów Browna. Pierwszym, który postawił pytanie, czy losowy ruch cząstek jest podobny do wahań na rynkach finansowych, był francuski badacz Louis Bachelier na początku XX wieku. Jego pomysły zostały później rozwinięte przez amerykańskiego ekonomistę Burtona Malkiela.
Koncepcja spaceru losowego podkreśla złożoność zadania ciągłego „przegrywania” rynku w oparciu o właściwy dobór instrumentów i terminową realizację transakcji, gdyż ceny bieżącego okresu nie zależą od tego, co wydarzyło się w przeszłości.
Ogólnie rzecz biorąc, idee Bacheliera i Malkiela podają w wątpliwość skuteczność analizy technicznej. Efektywność rynku zniszczy wszelkie możliwości osiągania ponadprzeciętnych zysków. Postulat ten stanowi podstawę zastosowania teorii błądzenia losowego w ekonomii. Efektywność rynku w tym przypadku oznacza, że bieżąca cena składnika aktywów stanowi pełną informację.
Pomysł ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W istocie teoria błądzenia losowego wyraźnie sugeruje potrzebę dywersyfikacji i strategii pasywnych dla inwestorów, takich jak inwestowanie w fundusze indeksowe. Podstawą tej teorii są dwie hipotezy.
Hipoteza efektywności rynku
Hipoteza ta ma trzy interpretacje:
Słabe: danych historycznych nie można wykorzystać do osiągnięcia zysku na rynku, ponieważ przeszłe ceny i wolumeny są już uwzględnione w aktualnej cenie danego instrumentu;
Średnie: ceny uwzględniają wszystkie publicznie dostępne informacje (przeszłe i aktualne), co neguje potrzebę analizy fundamentalnej i informacji poufnych;
Silny: cała wiedza i dane, w tym informacje poufne, są już uwzględnione w cenach rynkowych, jakakolwiek analiza wydaje się bezużyteczna dla trwałego zarobku na rynku.
Hipoteza błądzenia losowego
Przez błądzenie losowe rozumiemy niezależność zmian cen od siebie, podobnie jak w przypadku „chodzącego” obiektu. Podstawowym założeniem jest to, że przyszłe ceny są całkowicie losowe i nie są w żaden sposób powiązane z przeszłymi ruchami w żadnym momencie. Tym samym postulaty tej hipotezy podają w wątpliwość znaczenie analizy przyszłych cen, która opiera się na wydarzeniach z przeszłości.
Teoria losowego spaceru i rynki kryptowalut
Z punktu widzenia teorii losowego spaceru rynek kryptowalut nie różni się od innych. Ceny aktywów kryptograficznych są arbitralne. Analizy techniczne i fundamentalne są praktycznie bezużyteczne, ponieważ wartość kryptowalut zależy od szerokiego zakresu niekontrolowanych czynników.
Ocena strategii handlowych
Teoria błądzenia losowego odrzuca skuteczność handlu krótkoterminowego. Ponadto z jej głównych zapisów wynika bezużyteczność analizy technicznej opartej na danych z przeszłości. Inwestorzy krótkoterminowi zazwyczaj mają problemy z oceną czynników w krótkim okresie.
Zarządzanie ryzykiem
Zakładając przypadkowy spacer po kryptowalutach, ich ceny są nieco nieprzewidywalne. Dlatego inwestorzy powinni opierać swoje strategie inwestycyjne na dywersyfikacji, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.
Analiza efektywności rynku
Zgodnie z teorią błądzenia losowego wszystkie dostępne informacje szybko przekładają się na ceny. Analiza efektywności rynku będzie zależała od szybkości, z jaką dane są uwzględniane.
Edukacja dla inwestorów
Teoria błądzenia losowego pokazuje mankamenty prognoz sporządzanych na podstawie analizy wydarzeń z przeszłości. Zwraca uwagę na nowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.
Inwestowanie długoterminowe
Aby jak najskuteczniej sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed inwestorami tak złożony instrument, jakim jest kryptowaluta, warto preferować inwestowanie długoterminowe i dywersyfikację portfela. Jest to całkowicie zgodne z postulatami teorii błądzenia losowego.
Bitcoin i teoria błądzenia losowego
Nie ma zgody co do tego, czy cena Bitcoina zmienia się losowo. Są argumenty zarówno za, jak i przeciw.
Argumenty za tym
-
Jeśli założymy, że rynek jest maksymalnie efektywny, czyli wykorzystuje wszystkie możliwości na raz, a ceny zawierają wszystkie wyczerpujące informacje, to Bitcoin w pełni spełnia teorię random walk.
-
Handel BTC jest zjawiskiem stałym w czasie, dlatego wszelkie wydarzenia i aktualności mogą szybko wpłynąć na jego cenę. Efektem tego będzie zmienność, która jest całkowicie zgodna z teorią błądzenia losowego.
Argumenty przeciw
-
Ceny kryptowalut w danym momencie nie odzwierciedlają absolutnie wszystkich możliwości dostępnych dla traderów i inwestorów.
-
Czynniki behawioralne i zewnętrzne. Spekulacja, psychologia i nastroje rynkowe określają stopień, w jakim Bitcoin się porusza. Elementy te są sprzeczne z teorią błądzenia losowego. W przeciwieństwie do konwencjonalnych rynków finansowych, wydarzenia makroekonomiczne, innowacje technologiczne i zmiany regulacyjne mają bezpośredni wpływ na cenę BTC. Zatem rygorystyczne postulaty teorii błądzenia losowego nie zawsze mają tu zastosowanie.
-
Zwolennicy analizy technicznej za pomocą określonych narzędzi mogą poczynić postępy w wydobywaniu zysków z rynków. Dowodzą tym samym, że ceny można przewidzieć, także w krótkim okresie, co nie odpowiada bezpośrednio teorii błądzenia losowego.
Wady teorii błądzenia losowego
Główną wadą teorii błądzenia losowego dla kryptowalut jest główny postulat, że wszystkie informacje są już uwzględnione w cenach. Zmiany cen mają charakter niezwykle zmienny i spekulacyjny. Wpływ na nie mają nie tylko czynniki fundamentalne. Ponadto teoria absolutnie zaprzecza istnieniu trendów i wzorców właściwych analizie technicznej.
Kolejną wadą jest potencjalny wpływ zdarzeń zewnętrznych, takich jak naruszenia bezpieczeństwa, zmiany regulacyjne i odkrycia techniczne, które mogą mieć znaczący wpływ na zmiany cen kryptowalut. Niektóre wskaźniki rynkowe mogą zostać zignorowane ze względu na zaprzeczanie powtarzającym się wzorcom.
Ponadto teoria błądzenia losowego nie uwzględnia sytuacji, w których cena odbiega od wartości podstawowej. Przykładami są bańki i indywidualne strategie manipulacyjne – rynki kryptowalut są stosunkowo młode i podatne na wpływy tych ostatnich.
Wnioski
Teoria błądzenia losowego podkreśla słabości analizy technicznej rynków kryptowalut, ale nie uwzględnia możliwej zmienności i obecności wzorców podczas trendowych ruchów cenowych. Z praktycznego punktu widzenia koncepcja ta mówi o tym, jak ważna jest dywersyfikacja przy konstruowaniu portfela inwestycyjnego.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media