Przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Daniil Getmantsev powiedział, że Rada Najwyższa nie rozpatrzy propozycji wprowadzenia preferencyjnego opodatkowania dochodów osobistych z transakcji kryptowalutami, wspieranej przez Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego.
< /p>
► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe< /p>
Według niego Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (NCSM) nie była w stanie przygotować wysokiej jakości projektu ustawy, dlatego dyskusje w Komisji toczą się wokół alternatywnego dokumentu przedstawionego przez posła frakcji Sługa Narodu Aleksandra Sovy.
Getmantsev zauważył, że nierozwiązane pozostają dwie kluczowe kwestie: regulacja rynku kryptowalut i opodatkowanie.
„Jeśli mówimy o podatkach, to jestem konsekwentnym zwolennikiem opodatkowania aktywów wirtualnych całkowicie analogicznie do opodatkowania zysków z papierów wartościowych. Takie jest także stanowisko MFW i myślę, że nie będziemy od niego odstępować. Oznacza to, że jesteśmy opodatkowani według ogólnej stawki, ale opodatkowujemy zyski z inwestycji” – powiedział Getmantsev.
Przypomniał, że formalnie teraz podatek od dochodu ze sprzedaży kryptowaluty trzeba zapłacić od całej otrzymanej kwoty.
„Jeśli chodzi o organ, który powinien być odpowiedzialny za regulację tej branży, nie ma wątpliwości, że Krajowa Komisja Papierów Wartościowych jest tego zasadniczo bliższa. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że potencjał instytucjonalny tego organu pozostaje szczerze mówiąc niski… Z drugiej strony Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, które proponuje się jako regulator, jest bardziej skuteczne, ale ze swojej natury jest mniej wrażliwe na regulacje rynku kryptowalut” – dodał Getmantsev.
Pamiętaj
W listopadzie 2023 r. Rada Najwyższa zarejestrowała alternatywny projekt ustawy nr 10225-1 „O zmianie Ordynacji podatkowej i innych aktów prawnych regulujących obrót wirtualnymi aktywami na Ukrainie”, co poparło Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego.
p>
Zasady podatkowe określające dokument:
5% od dochodów osobistych przez pierwsze trzy lata, według stawki 9% przez kolejne pięć lat, po 8 latach stosowana jest ogólna stawka podatku w wysokości 18%;
transakcje wirtualnymi aktywami w celach prawnych podmioty są zwolnione z podatku VAT, za wyjątkiem tokenów usług, które będą wykorzystywane do tokenizacji towarów i usług;
18% zysku dla dostawców;
z „Diya.City” możesz wybrać pomiędzy 18% podatkiem od zysków lub 9% podatkiem od wycofanego kapitału;
Działalność usługodawców związana z wirtualnymi aktywami jest zwolniona z podatku VAT (z wyjątkiem usług doradczych).