Telegraf przekazał tę informację, podaje URA-Inform.
Wiadomo, że w budynkach „Chruszczowa” powierzchnia kuchni jest bardzo mała — głównie 6 mkw. Są też domy, w których kuchnia jest na ogół — 4 mkw. Było to zjawisko zupełnie powszechne, jednak obecnie bardzo zaskakujące jest, dlaczego ówczesne układy w nowych budynkach wyglądały właśnie tak.
Okazuje się, że duże kuchnie mogły przyczyniać się do marnowania żywności i luksusu, co było sprzeczne z duchem socjalizmu i kolektywizmu. W ZSRR w latach powojennych i w okresie odbudowy panował ogromny niedobór mieszkań.
Budowa dużych mieszkań z przestronnymi kuchniami była dla wielu rodzin nieosiągalna ekonomicznie. Warto także wziąć pod uwagę ograniczoną ilość dostępnych materiałów i surowców budowlanych.
Uniemożliwiało to budowę dużych kuchni. Małe kuchnie często tworzono z uwzględnieniem optymalizacji przestrzeni i tak, aby naród radziecki czuł swoje granice. W społeczeństwie sowieckim często ceniono minimalizm i prostotę. A mała kuchnia odpowiadała tym wartościom.
Przypomnijmy, że wcześniej podano, ile par złożyło wniosek o rejestrację małżeństwa w Walentynki: statystyki według regionów.