Przede wszystkim w Kijowie, a także w obwodzie dniepropietrowskim, lwowskim, chmielnickim i żytomierskim.
Zdjęcie poglądowe
W 2023 roku lekarze wypisali 142,4 tys. elektronicznych recept na leki stosowane w leczeniu zaburzeń zachowania, zaburzeń psychicznych i padaczki.
Poinformowało o tym Ministerstwo Zdrowia.
Najwięcej takich recept wypisano w obwodach kijowskim (20 996), dniepropietrowskim (13 706), lwowskim (12 990), chmielnickim (11 290) i żytomierskim (9 404).
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że 13 433 aptek ma umowę z NFZ. Można tam nabyć leki na receptę w ramach programu refundacyjnego Affordable Medicine. Obecnie w programie znajduje się 65 leków na padaczkę, zaburzenia psychiczne i zachowanie, 23 z nich są bezpłatne.
Po wojnie nie będzie ludzi bez obrażeń
Program refundacyjny „Leki w przystępnej cenie”, w ramach którego pacjenci mogą otrzymać część leków na receptę bezpłatnie lub częściowo za nie płacąc, został wprowadzony w kwietniu 2017 roku. Od tego czasu lista leków stale poszerza się o nowe pozycje.
Od kwietnia 2019 r. programem zarządza NFZ, który zwraca aptekom koszty leków na receptę wydawanych w ramach tego projektu.< /p>
- Badania „Ukraińskiego” Instytutu Przyszłości” wykazały, że większość Ukraińców ocenia swoją kondycję fizyczną jako zadowalającą lub raczej dobrą, a swój stan emocjonalny i psychiczny jako zadowalający. Aby nabrać sił, Ukraińcy oglądają filmy , komunikuj się z bliskimi, staraj się więcej spać i nic nie rób.
- Według ankiety przeprowadzonej przez Gradus Research 88% Ukraińców odczuwa wysoki poziom stresu z powodu wojny, a zmęczenie jest najczęstszym stanem , ale jednocześnie 43% ma poczucie nadziei.
- Ministerstwo Zdrowia odnotowało już wcześniej, że na Ukrainie wzrosła sprzedaż środków uspokajających i nasennych. Ministerstwo Zdrowia zaleca Ukraińcom konsultację z lekarzami i psychologami o tym, a nie o samoleczenie.