Ta informacja została podana przez zasób Spaceweather, podaje URA-Inform.
Niedawne zdjęcia wykonane przez należący do NASA łazik Perseverance pokazały grupę prawie łączących się plam słonecznych rozciągającą się na długości ponad 200 000 km i zawierającą cztery ciemne jądra, każde większe od Ziemi.
Okazuje się, że jest to cała plama słoneczna AR3576 15 razy szerszy od naszej planety i obecnie jest zwrócony w naszą stronę. Plamy na Słońcu powstają w wyniku właściwości jego pola magnetycznego i reprezentują zimniejsze i ciemniejsze obszary obiektu kosmicznego.
Takie plamy odgrywają ważną rolę w kosmicznej „pogodzie”; dla planet Układu Słonecznego, wywołując rozbłyski promieniowania i emisję niektórych substancji ze Słońca. Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej AR3576 może powodować potężne rozbłyski słoneczne klasy X.
Naukowcy ostrzegają, że skierowany w stronę Ziemi punkt AR3576 może wywołać zorzę polarną, zakłócić komunikację radiową i wpłynąć na technologię elektroniczną na Ziemi. Ponadto ta plama słoneczna może być źródłem silnych burz geomagnetycznych.
Przypomnij sobie, że Telegram śledzi Cię „w zasięgu metra”: którą funkcję należy wyłączyć.