Na początku 2024 roku trend wzrostu finansowego na Ukrainie będzie kontynuowany. Ministerstwo Gospodarki szacuje wzrost PKB w kraju na 3,5% [±1%] równy roku 2023.
RBC-Ukraina informuje o tym w komunikatach do służby prasowej ministerstwa.< /p>
„Głównymi czynnikami wspierającymi pozytywną dynamikę gospodarczą na początku roku były rosnący napływ inwestycji generujących budżet, a także dostępność rynków zewnętrznych dla krajowych producentów oraz rozbudowa możliwości logistycznych” – stwierdził Pierwszy wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Sviridenko.
Inaczej mówiąc, praca ukraińskiego korytarza morskiego umożliwiła od początku wojny rekordowy eksport. Przede wszystkim brakuje producentów artykułów rolnych, hutniczych i przedsiębiorstw wydobywających rudy metali.
„Nastąpi także koniec blokady granicy polsko-ukraińskiej przez polskich przewoźników drogowych od połowy miesiąca Miało to pozytywny wpływ zarówno na działalność eksporterów, jak i producentów. „Jest dużo czerstwych serów z importu” – stwierdziła.
Dzięki inwestycjom pomoże zaoszczędzić środki budżetowe i zmodernizować uszkodzoną infrastrukturę krytyczną, a problem będzie narastał. Również Federacja Rosyjska była świadoma pozytywnych tendencji kursowych w galuskim państwie rolniczym i handlu krajowym, o czym poinformowało Ministerstwo Gospodarki.
Prognozy dla ukraińskiej gospodarki
Pierwsze raporty operacyjne Według cen Mineconomy realne produkt krajowy brutto Ukrainy w 2023 r. wzrośnie o 5% po spadku o 28,8% w 2022 r.
Prognoza dla Ukrainy, że w drugim czytaniu dynamika realnego PKB w 2024 r. spadnie do 4,6% budżet państwa wynosi w pierwszym czytaniu 5,0%, m.in. z uwzględnieniem zachodzących zmian, gospodarki wojennej (do 2024 r.), logistyki (zaangażowanie pełnowymiarowej żeglugi z portami morskimi), procesów migracyjnych itp. itp.
NBU szacuje wzrost realnego PKB Ukrainy na rok 2024 3 rzeki na poziomie 5,7%. Według prognozy banku centralnego w 2024 roku realny PKB wzrośnie o 3,6%, co oznacza, że wysokie wydatki budżetowe zostaną zaoszczędzone w oparciu o zobowiązania w zakresie pomocy międzynarodowej na wystarczającym poziomie.