Banki wypłacalne w 2023 roku, według wstępnych danych, potwierdzonych corocznym audytem, osiągnęły 86,5 mld UAH zysku netto. To prawie czterokrotnie więcej niż w 2022 r. i 12% więcej niż w 2021 r., przed inwazją na pełną skalę. Tak wynika z danych NBU.
►Subskrybuj na stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Wzrost dochodów
Przychody operacyjne banków wzrosły umiarkowanie: zysk operacyjny za rok wzrósł o 15% w porównaniu do roku poprzedniego, zysk operacyjny netto przed odpisami na rezerwy wzrósł o 19%. Czynnikiem wzrostu dochodów sektora pozostaje wzrost dochodów odsetkowych zarówno z tytułu wysoce płynnych aktywów, jak i kredytów.
Głównym czynnikiem istotnej różnicy w rentowności w porównaniu do roku poprzedniego były znacząco niższe składki na rezerwy na straty z działalności aktywnej, które w ciągu roku spadły o 86%.
Generalnie od początku po inwazji na pełną skalę banki utworzyły rezerwy w wysokości 133 miliardów UAH, z czego w 2023 r. – tylko 17 miliardów UAH.
Przeczytaj: Rada poparła podwyżkę w podatku dochodowym dla banków do 36%
< p>W grudniu 2023, zgodnie ze zmianami legislacyjnymi, banki naliczyły dodatkowy roczny podatek dochodowy na podstawie wyników 2023 roku według łącznej podwyższonej stawki 50%.< /p>
Zwrotność kapitału sektora bankowego na dzień 1 stycznia 2024 r. wyniosła 31,6%. Rok temu odsetek ten wynosił 9,7%.
Przypomnijmy
Ocena stabilności banków przeprowadzona przez Narodowy Bank w 2023 roku potwierdziła, że większość banków na Ukrainie posiada wystarczający kapitał, i systemu bankowego jako całości wysoki margines bezpieczeństwa.
Na dzień 1 stycznia 2024 roku według wskaźników rocznych jedynie siedem z 63 wypłacalnych banków było nierentownych, a łączna strata wyniosła 245 mln UAH.< /p>