Bank Rosji opublikował raport, z którego wynika, że w 2023 r. liczba nielegalnych uczestników rynku finansowego a liczba oszustw z wykorzystaniem kryptowalut wzrosła o 15%.
Jeśli w 2022 r. co drugi oszukańczy projekt ogłaszał pseudoinwestycje w kryptowalutę, to w 2023 r. prawie wszystkie piramidy finansowe i nielegalni brokerzy oferowali inwestycje w fikcyjne tokeny lub akceptowane wkłady w kryptowalutę.
Bank Centralny Rosja zidentyfikowała ponad 5700 podmiotów noszących znamiona piramid finansowych i nielegalnej działalności, oferujących różne formy inwestowania w aktywa cyfrowe. Są to głównie małe projekty pseudoinwestycyjne, które powstały i funkcjonowały wyłącznie w Internecie. Zdecydowana większość informacji reklamowych na ich temat rozpowszechniana była za pośrednictwem portali społecznościowych i komunikatorów internetowych dzięki reklamom blogerów mających dużą widownię.
W raporcie zauważono, że ponad 45% zidentyfikowanych piramid finansowych oferowało inwestorom korzystanie z systemów zagranicznych dostawców usług płatniczych, a prawie 1500 oszukańczych projektów przyjmowało wpłaty w kryptowalutach, co dało organizatorom i beneficjentom schematów możliwość zachowania anonimowości.
Wcześniej szefowa departamentu stabilności finansowej Banku Rosji Elizaveta Danilova powiedziała, że organ regulacyjny nie planuje tworzenia i rozwijania platform infrastrukturalnych do pracy z kryptowalutami.
Источник: bits.media