Nie tak dawno Centrum Narodowego Oporu informowało, że w związku z brakami kadrowymi w Ukraińskim Centrum Medycznym „władze” rosyjskie importują specjalistów medycznych z Federacji Rosyjskiej i – jak się okazało – po ujawnieniu, takie działania nie pozostały niezauważone dla kraju agresora.
20 0
O tym, że w wyniku pełnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Rosjanie w dalszym ciągu borykają się z problemem niedoboru pracowników medycznych, gdyż po ogłoszeniu mobilizacji w państwie terrorystycznym (wrzesień 2022 r.) nie mniej niż 2 proc. lekarzy i pracowników medycznych zdecydowało się szybko opuścić swój kraj, aby uniknąć wcielenia do armii Putina (w szeregi najeźdźców udało się wstąpić jedynie 3 tys. osób), pisze NBN, powołując się na oficjalne konto X brytyjskiego Ministerstwa Obrony .
Według informacji analityków brytyjskiego wywiadu wojskowego, już w listopadzie ubiegłego roku w służbie zdrowia Federacji Rosyjskiej brakowało około 26,5 tys. lekarzy i 58,2 tys. personelu paramedycznego – w 22 obwodach kraju agresora odnotowuje się znaczny niedobór lekarzy, a jeszcze u 7 określano ją jako ostrą.
Jednak w ciągu ostatnich 3 miesięcy (stan na koniec stycznia tego roku) liczba lekarzy spadła jeszcze bardziej. – o 7 500 jednak lokalna społeczność uważa, że tendencja ta nie jest spowodowana ucieczką do innych krajów, ale niskimi zarobkami i długimi godzinami pracy.
Zatem znaczący zasobowo-finansowy ciężar wspierania wojny Federacji Rosyjskiej w Ukraina negatywnie wpływa na sektory cywilne obsługujące ludność rosyjską i nie ma jednoznacznych oznak, że w 2024 roku ta dynamika w zakresie redukcji liczby pracowników służby zdrowia ulegnie poprawie.
O tym, że pisaliśmy już wcześniej, Brytyjski wywiad przeanalizował, jak uderzenie Sił Zbrojnych Ukrainy na Belbek wpłynęło na aktywność powietrzną Federacji Rosyjskiej.