Ceny konsumenckie w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wzrosły w grudniu 2023 r. o 6% w ujęciu rocznym.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Jak zmieniła się inflacja
W Według zrewidowanych danych w listopadzie inflacja wyniosła 5,8%. Tym samym przyspieszył po raz pierwszy od czterech miesięcy.
Ceny energii w OECD spadły w grudniu o 2,3% po spadku o 5% w poprzednim miesiącu. OECD podaje, że spadek ten odnotowano ósmy miesiąc z rzędu.
Ceny żywności wzrosły o 6,7% po wzroście o 7,1% w listopadzie.
Ceny konsumpcyjne po wyłączeniu kosztów żywność i energia (inflacja bazowa) miesiąc wcześniej wzrosła o 6,7%, podczas gdy w listopadzie ich wzrost wyniósł 6,8%.
Inflacja w krajach G7
Inflacja w krajach G7 przyspieszyła w grudniu do 3,2% z 3,1% miesiąc wcześniej. W krajach G20 ceny wzrosły o 6,5% wobec 5,8% w listopadzie.
Wzrost cen w strefie euro (wskaźnik HICP) w grudniu wyniósł 2,9% wobec 2,4% w poprzednim miesiącu. Jednocześnie dynamika wzrostu wskaźnika po wyłączeniu cen produktów i energii spowolniła do 3,4% z 3,6%.
Na koniec 2023 roku średnia inflacja w OECD wyniosła 6,9%, spadając z rok wcześniej o 9,5%. Tymczasem inflacja bazowa przyspieszyła do najwyższego poziomu od 1990 r. i osiągnęła 7% wobec 6,7% w 2022 r.
Przypomnijmy
Utworzona w 1961 r. OECD jest jedną z wiodących organizacji gospodarczych na świecie , który obejmuje 38 stanów.
Obecnie obejmuje Australię, Austrię, Belgię, Wielką Brytanię, Węgry, Niemcy, Grecję, Danię, Izrael, Irlandię, Islandię, Hiszpanię, Włochy, Kanadę, Kolumbię, Kostarykę , Łotwa, Litwa, Luksemburg, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, USA, Turcja, Finlandia, Francja, Czechy, Chile, Szwajcaria, Szwecja, Estonia, Korea Południowa i Japonia. Siedziba OECD mieści się w Paryżu.