Na jednym z fragmentów rakiety widzieliśmy oznaczenie „3M22” odpowiadające „Cyrkonowi”.
Według Defense Express, podczas zmasowanego ataku rakietowego 7 lutego Rosja mogła użyć hipersonicznego pocisku Zircon, aby trafić w cele w Kijowie. Na przykład na jednym z fragmentów rakiety zobaczyli oznaczenie „3M22”, odpowiadające „Cyrkonie”. To prawda, że Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych oraz Sztab Generalny zgłosiły przechwycenie rakiet manewrujących typu X-555/101 i Caliber.
Jednocześnie Siły Powietrzne Informując o zagrożeniach, o godz. 7.46 poinformował o zbliżaniu się do Kijowa szybkich rakiet. . Wtedy też przyjęto założenie, że była to „Cyrkon”.
Według źródeł publikacji fragmentacja rakiety jest dość silna, co bardzo utrudnia jej identyfikację. Ponadto niewiele jest informacji na temat Cyrkonu, ponieważ Rosja nie pokazała publicznie rakiety.
Status tego typu rakiety w Federacji Rosyjskiej nie został określony. Najpierw ogłoszono, że został oddany do użytku, a potem okazało się, że nie ma odpowiedniego zamówienia.
Wśród lotniskowców Cyrkon, który został stworzony do startu ze statków i łodzi podwodnych, tylko znana jest fregata Admirał Gorszkow. (projekt 22350) i atomowy okręt podwodny K-560 Siewierodwińsk (projekt 885 Jasen). Są one daleko poza granicami ewentualnego startu na Ukrainie. Zakłada się, że w pocisku wykorzystano zaadaptowany kompleks Bastion, czyli znany Obiekt-100.
- W październiku 2020 roku Rosja ogłosiła udany test rakiety hipersonicznej Zircon. Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało film przedstawiający strzelaninę nad Morzem Białym. Cyrkon skutecznie trafił w cel morski w odległości 450 km bezpośrednim trafieniem. Prędkość lotu rakiety przekroczyła 8 Machów, czyli ośmiokrotność prędkości dźwięku.
- W październiku 2021 r. rosyjskie wojsko przeprowadziło pierwszy testowy wystrzelenie Zirconu z łodzi podwodnej. Wcześniej starty Zirconem odbywały się ze statku nawodnego.