Rosjanie cytują „dokument” potwierdzający prawo do uzyskania obywatelstwa amerykańskiego, rzekomo wydany Zełenskiemu.
Rosyjskie media „rozpraszają” fałszywą wiadomość, że prezydent Ukrainy Władimir Zełenski przygotowuje się do ucieczki z Ukrainy do Stanów Zjednoczonych do 31 marca w związku z rzekomym końcem swojej kadencji.
Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji pisze o tym. Jak głosi komunikat, takie informacje są „rozsiewane” przez kanały rosyjskiego Telegramu.
Rossmi pisze, że dla Zełenskiego i jego rodziny przygotowano już dom na Florydzie.
Jednakże, jak zauważy Stratcom, takie bzdury są nieprawdziwe.
„To prawda: jako dowód propagandyści przytaczają „zdjęcie” zaświadczenia o naturalizacji (zaświadczenia potwierdzającego prawo do uzyskania obywatelstwa USA) wystawionego na nazwisko Zełenskiego. Jednakże „dokument” zawiera ślady fałszerstwa” – zauważa Centrum.< /p>
W szczególności, jak zauważyli eksperci VoxCheck, „dokument” nie zawiera pieczęci Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA oraz podpisu właściciela certyfikatu.
„Prezydent Ukrainy nie mógł otrzymać takiego zaświadczenia zgodnie z prawem amerykańskim, ponieważ w tym celu trzeba mieszkać w Stanach przez co najmniej pięć lat lub trzy lata, jeśli kandydat jest w związku małżeńskim z obywatelem USA ” – dodaje CSK.< /p>
I zauważają, że wiązanie tego z wygaśnięciem kadencji prezydenckiej „jest bez sensu, bo w 2024 roku ze względu na wojnę na pełną skalę wybory prezydenckie nie odbędą się”.
- Na koniec stycznia niemiecki MSZ zdemaskował rosyjską kampanię dezinformacyjną w sieciach społecznościowych X. Celem kampanii było zwiększenie niezadowolenia z obecnego rządu Niemiec i przerwanie dalszego wsparcia dla Ukrainy. Do realizacji kampanii wykorzystuje się 50 tysięcy fałszywych kont.
- Ukraina pozostaje krajem, który najczęściej pada ofiarą dezinformacji i fałszywych wiadomości. Jak stwierdzono w raporcie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, spośród 480 odnotowanych przypadków zewnętrznej manipulacji informacjami i ingerencji, najczęściej celem była Ukraina – 160 przypadków.
- W grudniu ubiegłego roku UE formalnie oskarżyła X o naruszenie unijnych przepisów dotyczących dezinformacji. Europejski Komisarz ds. Handlu Wewnętrznego i Usług Thierry Breton ogłosił otwarcie produkcji. Podejrzewa się również, że „X” narusza swoje obowiązki w zakresie przejrzystości.