Po stworzeniu odpowiednich przesłanek NBU będzie stopniowo zezwalać na większe wahania kursu walutowego, zgodnie ze zmianami warunków rynkowych. Tak wynika z Raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego za styczeń 2024 r.
► Przeczytaj kanał telegramu< /i> „Ministerstwo Finansów”: główne aktualności finansowe
Informator zauważył, że zwiększenie elastyczności kursu walutowego jest niezbędnym krokiem, aby przywrócić mu rolę narzędzia przystosowania gospodarki do szoków zewnętrznych i wewnętrznych.< /p>
Po przejściu do trybu zarządzanej elastyczności wolumen operacji bankowych bez udziału NBU znacznie wzrósł. Wskazuje to na wzrost głębokości międzybankowego rynku walutowego, a co za tym idzie, na wzrost jego odporności na czynniki sytuacyjne.
„Wzmocniło się także powiązanie pomiędzy kasowymi i bezgotówkowymi segmentami rynku walutowego. Z wyjątkiem ostatnich dni roku różnica pomiędzy kursami gotówkowymi a oficjalnymi uległa zmniejszeniu, w szczególności w związku ze zniesieniem w grudniu ograniczeń dla banków i niebankowych instytucji finansowych w zakresie publicznej sprzedaży gotówkowych walut obcych.” – czytamy w raporcie.
Jednocześnie, pomimo przejścia na system zarządzanej elastyczności, zapewnienie stabilności kursu walutowego pozostaje głównym sposobem osiągnięcia przez NBU celów inflacyjnych i utrzymania stabilności makrofinansowej.
„NBU utrzymuje swoją obecność na rynku walutowym i kompensuje na nim deficyt strukturalny, umożliwiając wahania kursu walutowego w obu kierunkach pod wpływem sytuacyjnych zmian popytu i podaży waluty” – podkreślił regulator.
Sytuacja na rynku walutowym w IV kwartale 2023 r. i na początku 2024 r.
W październiku – pierwszej połowie listopada 2023 r. poprawiła się relacja podaży i popytu na rynku walutowym. Było to w dużej mierze skutkiem blokady poszczególnych punktów kontrolnych na zachodniej granicy Ukrainy, co miało większy wpływ na import niż na eksport.
Jednocześnie przychody z eksportu nawet nieznacznie wzrosły ze względu na zwiększoną przepustowość nowego szlaku morskiego i portów naddunajskich. W rezultacie spadły interwencje NBU w sprawie sprzedaży walut obcych, a kurs hrywny umocnił się.
Jednocześnie od drugiej połowy listopada popyt netto na waluty zagraniczne ponownie wzrósł. Było to spowodowane zarówno czynnikami sezonowymi, jak i obiektywnymi konsekwencjami wojny.
Wzrosło zatem zapotrzebowanie na importowane produkty spożywcze, półprodukty konsumpcyjne dla rolników, paliwa i niektóre produkty inżynierii mechanicznej oraz przemysłu farmaceutycznego.
Ponadto zwiększona niepewność co do otrzymania oficjalnych środków finansowych i rekordowe wydatki budżetowe doprowadziły do zwiększonego popytu na waluty obce.
W takich warunkach NBU w grudniu znacznie zwiększył interwencje w sprawie sprzedaży walut obcych (do 3,6 mld dolarów), a kurs hrywny osłabił się średnio o 2,6% w porównaniu z listopadem. Ujemne saldo interwencji NBU w całym kwartale wzrosło do 9,3 miliarda dolarów (w porównaniu do 7 miliardów dolarów w trzecim kwartale).
„Wystarczające wolumeny interwencji i środki NBU w celu utrzymania atrakcyjności instrumentów hrywny zapewniły kontrolę na rynku walutowym. W rezultacie w czwartym kwartale średni kurs hrywny pozostał prawie niezmieniony w porównaniu z poprzednim kwartałem” – czytamy w raporcie.
Pamiętaj< /h3>
3 października Narodowy Bank wprowadził system zarządzanej elastyczności kursu walutowego. Wcześniej, od początku wojny, NBU utrzymywało stały kurs hrywny do dolara – początkowo 29,25 UAH/$, a od 21 lipca 2022 r. – 36,57 UAH/$.
Po tym samym oficjalny kurs dolara spadł do 36,03 UAH/$. Następnie do końca grudnia 2023 r. wzrósł do 37,98 UAH/$.
Na początku stycznia 2024 r. oficjalny kurs dolara osiągnął poziom 38,22 UAH/$. Jednak potem się wycofał. Od 2 lutego wynosi 37,60 UAH/$.