Brak finansowania uniemożliwia nie tylko dostawę nowej broni, ale także naprawę dostarczonej wcześniej.
Generał Pat Ryder na odprawie
Ukraina Stany Zjednoczone nie mogą tylko przekazywać nowej broni, ale także naprawiać tę już dostarczoną, powiedział Pat Ryder na odprawie w Pentagonie.
Utrzymujące się niedobory środków finansowych skłoniły Waszyngton do zawieszenia dostarczania Ukraińcom broni ze swoich zapasów w obawie o własną gotowość wojskową. Utrudnia to zaspokojenie najpilniejszych potrzeb Ukrainy na polu walki, w szczególności w zakresie pocisków artyleryjskich, broni przeciwpancernej i systemów obrony powietrznej.
„Dodatkowo, bez dodatkowego finansowania utrudnia to zapewnienie systemów i sprzętu spełniającego ich średnio- i długoterminowe potrzeby oraz pomoc w utrzymaniu wcześniej dostarczonych im systemów. Dlatego ponownie będziemy nadal blisko współpracować z Kongresem i nalegaj, aby w miarę możliwości zapewnić dodatkowe fundusze.” – powiedział.
Zapytany, czy Ukraina przegrałaby, gdyby nie dostała więcej broni, rzecznik Departamentu Obrony USA powiedział: „Nie chcę przewidywać wyników na polu bitwy. Oczywiście Ukraina ma coś do powiedzenia, jeśli chodzi o walkę, ale jasne jest, że że to zagrożenie jest realne.” „. Myślę, że fakt, że Rosja w dalszym ciągu demonstruje swój zamiar walki z Ukrainą, okupowania Ukrainy i zniszczenia Ukrainy jako kraju, podkreśla fakt, że jest to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, które nie znika. mamy, tym lepiej nie tylko dla Ukrainy, ale także dla społeczności międzynarodowej.
Pomoc USA dla Ukrainy: jaka jest sytuacja
- 4 grudnia Biały Dom ostrzegł Kongres, że kończą się pieniądze i czas na pomoc Ukrainie. Administracja prezydenta USA chciała, aby Kongres zatwierdził przed nowym rokiem dodatkowe finansowanie potrzeb obronnych Ukraińców i skierował do rozpatrzenia projekt ustawy, zgodnie z którą Kijów powinien otrzymać ponad 60 miliardów dolarów, jednak projekt ustawy nie został rozpatrzony ani przed nowym rokiem, ani (od teraz) po.
- Ustawa na ponad 100 miliardów dolarów przewidywała pomoc nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Izraela, a także zawierała kwestie ochrony wewnętrznej granicy amerykańskiej – z Meksykiem. I to właśnie ten ostatni punkt wywołał dezaprobatę Republikanów, którzy wywierają presję na Demokratów, aby zaostrzyli politykę imigracyjną. Administracja Bidena zasygnalizowała, że jest skłonna pójść na ustępstwa w kwestii granicy, o ile Republikanie nie blokują uwolnienia środków.
- Na razie ostatni pakiet pomocowy USA został zatwierdzony 27 grudnia .
- W styczniu Biden spotkał się z Kongresem w sprawie pomocy dla Ukrainy. Według „Wall Street Journal” Demokraci zgodzili się na ustępstwa na granicy, aby uchwalono ustawę z pieniędzmi dla Ukraińców.
- W międzyczasie spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson rozmawiał z byłym prezydentem Donaldem Trumpem na temat negocjacji granicznych prowadzonych przez Kongres. Trump nalegał, aby Johnson sprzeciwił się kompromisowi.