dzień katedry Ukrainy Świętego Svica w Pam'yati Ground Ki UNR, który zunr . W tym historycznym dniu 105 lat temu ziemie ukraińskie po raz pierwszy zjednoczyły się w jedną władzę, a główną tradycją sacrum na początku lat 90. stała się zakrojona na szeroką skalę akcja antyradiańska.
Więcej o historii ważnego dnia i symbolicznej tradycji – w materiałach RBC -Ukraina jest niższa.
W trakcie przygotowywania wiki publikacje Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wikipedia i Wielkiej Encyklopedii Ukraińskiej.
Dzień 22 – Dzień Zjednoczenia i rzeka „pierwszej” niepodległości
Dziś na Ukrainie wspominamy ważny moment w historii powstałego państwa. Już 22. dnia 1919 roku na placu Sofijskim odbyły się lokalne zbiórki, w czasie których doszło do zjednoczenia UPR (Ukraińskiej Republiki Ludowej) i ZUNR (Zachidnoukraińskiej Republiki Ludowej).
Potwierdziło to Uniwersał Ukraińskiej Republiki Ludowej o Złu (ob'ednannya). W dokumencie napisano:
„Niektórzy przez stulecia byli jednomyślnie wściekli, po tym jak rozerwali jedną część zjednoczonej Ukrainy – Zachodnioukraińską Republikę Ludową (Galicja, Bukowina, Ruś Ugrowska) i Wielką Ukrainę Naddniestrzańską. Światy, w których żył i dla których żył najpiękniejszy blues Ukrainy zginęli. Jedynie zjednoczona niepodległa Ukraińska Republika Ludowa”.
Warto zauważyć, że data ogłoszenia Złego Aktu nie była przypadkowa. Rocky’ego wcześniej, 22 września 1918 r., Rada Centralna przegłosowała niepodległość UPR. Tego dnia IV Uniwersalna wizja, czyli ta sama sytuacja:
- głos niepodległości Ukraińskiej Republiki Ludowej;
- zgoda Ministrów Ludowych na rządzenie światem z Państwami Centralnymi;
- szok wojny obronnej z Rosją bolszewicką;
- deklaracja podstaw wewnętrznego życia społeczno-gospodarczego i wzmocnienia podejść do rozpoczęcia wojny z Państwami Centralnymi.
Zdjęcie: spotkanie na placu Zofii 22 września 1919 r. (vue.gov.ua)
Pod koniec upadku imperiów rosyjskiego i austro-ugrodzkiego w 1919 roku pozwolono na powstanie ziem ukraińskich, które były częścią ich magazynów. Chociaż faktyczna fuzja nie została zakończona. Walka z „białymi” i „czerwonymi” Rosjanami trwała nadal, siły armii UPR i ZUNR działały ramię w ramię, a ich interesy i cele geopolityczne były rozbieżne.
W zaciętym roku 1919 w rządzie UPR panował zamęt i pod naporem armii bolszewickiej miał właśnie opuścić Kijów. Z biegiem lat większość rejonu Zahidnej UPR została zajęta przez wojska polskie, Pivnichna Bukowina przez Rumunów, Zakarpacie znalazło się pod panowaniem Czechosłowacji.
Protesty z 22 czerwca Rok 1919 stał się znaczący w historii Ukrainy i historii losów kolejnego pokolenia walczącego o wolność i niepodległość. Po głosowaniu Złego Aktu nie było już wątpliwości co do integralności narodu ukraińskiego.
Jedność Ukrainy. Co to oznacza?
Święta Jedność, o którą nasz kraj walczył od 100 lat i walczy o nią jednocześnie. Jedność jest nie do pogodzenia z władzą, suwerennością i niezależnością.
Termin ma inne znaczenie. To zjednoczenie w jedną władzę wszystkich ziem zamieszkałych przez śpiewający naród. To samo dotyczy duchowej konsolidacji wszystkich obywateli państwa, ich grupowania, niezależnie od narodowości. Ponadto Sobornost oznacza integralność terytorialną regionu.
Różna propaganda poprzez wiele losów dzieliła ludzi na „ludzi z Zachodu” i „oszustów”, narzucała pojednanie, że „Ukrainę wygrali bolszewicy”.
W 1919 roku należało porzucić wszystkie te mity, ale Ukraińcy byli zdecydowani opowiadać się za jednością w walce z rosyjskim agresorem. Dzisiejsza jedność oznacza okupację wszystkich okupowanych terytoriów Federacji Rosyjskiej, a także pojednanie Doniecka, Ługańska i Krymu.
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) podaje, że z okazji Dnia Zjednoczenia 2024: „Nasza jedność jest naszą jednością”.
Jedność niesie nie tylko pamięć protokołów z akademika i będzie wymagało wzburzonego entuzjazmu ze względu na przyszłość, zarówno na polu bitwy, jak i na froncie, które zostaną opublikowane w UINP.
Foto: Jedność jest symbolem jedności i spójności narodu (Witalij Nosach, RBC-Ukraina)
Żywa włócznia jako symbol jedności
Główna tradycja świętego w latach 90. stał się „żywą lancą””. W wigilię Dnia Jedności, 21 września 1990 r., Ukraińcy przeprowadzili pierwszą i największą w tych godzinach akcję antyradianową pod nazwą „Ukraińska Chwilia”.
Organizacja podejścia była kwestią ogromnego znaczenia. Przedstawiciele ukraińskich sił patriotycznych wdychali „Bałtycką Drogę”. Akcja ta została przeprowadzona przez mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii 23 września 1989 roku w czasie okupacji i podziału Europy po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Następnie ludzie, ściskając dłonie, nazywali Wilno, Rygę i Tallin „żywym lancetem”, oddając hołd pamięci ofiar represji Radiana.
Pojawił się ukraiński „żywy lancet” dużo większy. Punktem wyjścia był Iwano-Frankowsk i już w tym miejscu w 1919 roku znajdowała się stolica ZUNR.
Według różnych szacunków około 500 tys. aż do 5 milionów ludzi przybyło do Łantsjugu na odległość 700 km od Frankiwskiej, przez dużą liczbę wsi, Zokremę, Lwów, Równe, Żytomierz do Kijowa.
Ta sama akcja miała miejsce w Charkowie, choć do stolicy przybyło jeszcze więcej osób z różnych regionów. Delegacje z Doniecka, obwodu charkowskiego, obwodu czerkaskiego i innych regionów przybyły na spotkanie w Kijowie.
Zdjęcie: uczestnicy „żywego Lanzug” 1990 z plakatem „Charków i Donieck w przyszłości Ukraińców” (wikimedia.org)
„Ukraińska Chwilia ” pokazał profanację narodu przed uzyskaniem niepodległości i stał się symbolem jedności ludzi z podobnych i sąsiednich regionów kraju. Propaganda Radiańska aktywnie propagowała wówczas temat wszelkich różnic pomiędzy mieszkańcami tych części Ukrainy.
Tradycja „żywych ułanów” zaczęła powstawać w pierwszej dekadzie XXI wieku. W Dniu Zjednoczenia Kijowa w 2011 roku odbył się duży protest – na moście Paton zgromadziło się ponad 1 tys. uczestników podobne wpisy odkopano około 20 miejsc.
W 2014 roku, w godzinie rewolucji, na moście Paton miała miejsce akcja pod groźbą rozproszenia przez siły specjalne MSW. Tego samego dnia dowiedziała się o pierwszej śmierci protestujących na Majdanie – 22 dnia snajperzy zastrzelili Siergieja Nigojana i Michaiła Żiźniewskiego.
“Żywi ułani” na moście Paton Dzień Jedności odbył się na krótko przed pandemią koronaawirusa na Rusi. Ze względu na zniszczenie zasobów naturalnych na dużą skalę w wyniku inwazji na Federację Rosyjską.