Ta informacja została podana przez publikację Big Think, raporty URA-Inform.
Jaki rodzaj galaktyki?
To wyjątkowe i być może wcześniej niewidziane zjawisko otwiera nowe horyzonty w zrozumieniu procesów powstawania gwiazd i galaktyk. Odkrycie zostało zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Ten tajemniczy obiekt został nazwany J0613+52 i znajduje się około 270 milionów lat świetlnych od Ziemi. Astronomowie zauważają, że obiekt przypomina galaktykę o niskiej jasności powierzchniowej (LSB) – galaktykę, która jest znacznie słabiej świecąca niż inne obiekty na nocnym niebie. Dzieje się tak dlatego, że gazy w takich galaktykach są tak rzadkie, że powstaje w nich niewiele gwiazd. Jednak nawet w takich warunkach zakładano obecność określonej liczby gwiazd.
Cechy zjawiska kosmicznego
Jednak J0613+52 wygląda, jakby w ogóle nie miała gwiazd, co czyni ją wyjątkową i trudną do uchwycenia. Spekulacje naukowe wskazują, że może to być ciemna, pierwotna galaktyka o specjalnych cechach.
Karen O'Neill, starszy naukowiec w Obserwatorium Green Bank, podkreśliła, że może to być pierwsze wykrycie „a” galaktyka składająca się z pierwotnego gazu.
Jak znaleziono tę galaktykę?
Co ciekawe, ten nieoczekiwany obiekt odkryto w wyniku błędu w Badanie LSB. Rozbieżność w danych między dwoma używanymi przez nich teleskopami skłoniła naukowców do ponownej oceny swoich obserwacji i odkryli obiekt po przypadkowym skierowaniu teleskopu na niewłaściwe współrzędne.
Dodatkowe badania wykazały, że galaktyka ma bogate zasoby gazu niezbędnego do formowania się gwiazd i nie tylko. Naukowcy sugerują, że galaktyka ta zawiera w sobie wodór o masie od jednego do dwóch miliardów mas Słońca i jest wyraźnie odizolowana od otaczających ją struktur.
Przypomnijmy, że sztuczna inteligencja może przewidzieć czas śmierci człowieka: dokładność przewidywania sięga 78 %.