We wtorek 16 stycznia padło oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, że jego państwo może w tym roku zapewnić Ukrainie kilka pakietów pomocy wojskowej o wartości 7 miliardów euro, ale jak się okazało, to proces będzie rozłożony na okresy, czyli rozciągnięty.
11 0
O tym, że według szefa niemieckiego departamentu obrony Borisa Pistoriusa Berlin nie jest w stanie rozszerzyć wsparcia wojskowego dla Kijowa w sposób, w jaki niektórzy Zachodni sojusznicy chcieliby, skoro Niemcy dały już „wszystko, a nawet więcej” – pisze NBN, powołując się na materiał Tagesspiegel.
W szczególności Pistorius podkreślił, że wcześniej Niemcy „dały wszystko, a nawet więcej, wszystko i tyle, ile się da” i na tym etapie, biorąc pod uwagę wolumen podobnego wsparcia udzielonego Ukrainie przez kraje UE, niemiecka pomoc wojskowa jest największa. Ponadto szef niemieckiego Ministerstwa Obrony nalega, aby inne państwa bloku europejskiego zobowiązały się do przyspieszenia alokacji niezbędnej pomocy z ich strony.
Pistorius podkreślił:
< p>Nie nie możemy pójść na całość, jak wymagają niektórzy. Inaczej sami będziemy bezbronni.
Wcześniej pisaliśmy, że ekspert wojskowy ujawnił czynniki, które pozwalają Niemcom szybko przerzucić na Ukrainę rakiety Taurus.