Obecnie zatrzymanych jest dwóch podejrzanych. Trzy kolejne znajdują się poza Ukrainą.
Pracownicy Państwa Biuro Śledcze zatrzymało najwyższe kierownictwo koncernu z obwodu żytomierskiego, który wyposażył rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy w systemy zaporowe.
Poinformowała o tym służba prasowa DBR.
Należy zauważyć, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy DBR wraz z SBU zdemaskowały i wstrzymały działalność drugiego koncernu, który nawet po inwazji na pełną skalę nadal zaopatrywał rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy. Przed wybuchem wojny koncern należał do przedsiębiorcy, który na kilka dni przed wybuchem wojny opuścił Ukrainę, a po inwazji przekazał własność kontrolowanym osobom, które kontynuowały współpracę z Rosją.
Zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie
“Nowi właściciele koncernu realizowali dostawy poprzez kontrolowane zagraniczne i rosyjskie firmy produkujące uszczelki. To właśnie te firmy wysłały “zamówienie” do ukraińskiego producenta, rzekomo na potrzeby strony trzeciej. Tylko w 2022 roku oskarżeni dostarczyli kilka partii odpowiednich produktów do Rosji za ponad 1,5 mln dolarów” – czytamy w raporcie.
Pod koniec grudnia 2023 roku przeprowadzono przeszukania na terenie koncernu oraz w rezydencjach jego najwyższej kadry menadżerskiej. Śledczy DBI zabezpieczyli przedmioty i dokumenty wskazujące na realizację działań operacyjnych przedsiębiorstw koncernu na Ukrainie i w Rosji. ://geopolityka.org/wp-content/uploads/2024/01/8aca740683e798d7db36a76633a46881.jpg” alt=”Wysokie kierownictwo koncernu z obwodu żytomierskiego dostarczyło rosyjskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu systemy zaporowe” />
menedżerów najwyższego szczebla, wobec których skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia umyślnych działań mających na celu pomoc państwu agresorowi, popełnionych przez zorganizowaną grupę na podstawie części 3 art. 28, części 1 art. 111-2 Kodeksu karnego Ukrainy .
Co najmniej trzech kolejnych członków grupy, w tym jej organizator, przebywa poza Ukrainą. O podejrzeniu zostaną poinformowani zaocznie.
Kara artykułu przewiduje karę – karę pozbawienia wolności do 12 lat więzienia. Rozwiązywana jest także kwestia przejmowania mienia przedsiębiorstw i przekazywania ich ARiMR.