Trzeci kwartał z rzędu firmy spodziewają się wzrostu aktywności biznesowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy, choć w nieco wolniejszym tempie. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kadry kierowniczej spółek w czwartym kwartale 2023 roku, podaje służba prasowa NBU.
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
„Mimo zagrożeń bezpieczeństwa i trudności logistycznych w przekraczaniu granicy respondenci przewidywali znaczny wzrost produkcji towarów i usług, a także pozytywnie odnosili się do rozwoju własnych przedsiębiorstw. Oczekiwania inflacyjne w dalszym ciągu się poprawiały, podczas gdy oczekiwania kursowe nieco się pogorszyły” – stwierdził regulator w swoim komunikacie.Indeks oczekiwań biznesowych przedsiębiorstw
Indeks oczekiwań biznesowych przedsiębiorstw (EBI) wyniósł 101,6% wobec 104,5% w III kwartale 2023 r.
Prognozuje się nieznaczne ożywienie aktywności gospodarczej w związku z utrzymującymi się pozytywnymi oczekiwaniami co do ogólnych wolumenów sprzedaży wyrobów krajowych, nakładów inwestycyjnych na maszyny, urządzenia i zapasy oraz przyszłej sytuacji finansowo-gospodarczej.
Działania wojskowe i ich konsekwencje pozostają dominującym czynnikiem ograniczającym rozwój przedsiębiorstw. Wyraźnie wzrósł także wpływ niedoboru wykwalifikowanych pracowników.
Oczekiwania biznesu dotyczące sytuacji makroekonomicznej na Ukrainie
Biznes za trzeci kwartał przewidywał wzrost produkcji towarów i usług na Ukrainie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, wzmacniając pozytywne oczekiwania: saldo odpowiedzi wyniosło 15,2% w porównaniu do 9,8% w trzecim kwartale 2023 roku.
< p>Przewidywano wzrost przedsiębiorstw wszystkich rodzajów działalności gospodarczej i wielkości pod względem liczby zatrudnionych, a także większości dziedzin i rodzajów działalności, z wyjątkiem eksporterów.
Poprawa oczekiwań inflacyjnych utrzymuje się piąty kwartał z rzędu: w czwartym kwartale 2023 roku oczekiwana roczna inflacja w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła 11,3% wobec 14,8% w poprzednim kwartale. Prawie jedna czwarta respondentów (24,8%) spodziewała się, że inflacja wyniesie od 7,6% do 10%.
Działania wojskowe pozostają najważniejszym czynnikiem proinflacyjnym dla 83% respondentów. W dalszym ciągu zwiększał się wpływ czynników zwiększających dochody gospodarstw domowych (o 3,2 p.p.) oraz „wydatków budżetu socjalnego” (o 1,8 p.p.). Jednak wpływ czynników „zmiany podatków” (o 6,3 pkt. proc.) i „kursu hrywny do walut obcych” (o 4,1 pkt. proc.) osłabł.
Oczekiwanie na poziom dewaluacji hrywny
Oczekiwania co do poziomu dewaluacji waluty krajowej nieznacznie się pogorszyły: średni kurs, jakiego respondenci oczekują za 12 miesięcy, to 40,06 UAH/$ (w poprzednim kwartale – 40,00 UAH/$). Większość respondentów (55,4% wobec 56,5% w III kwartale) spodziewa się, że kurs hrywny w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie przekroczy 40,00 UAH/$.
Aktualny stan i oczekiwania przedsiębiorstw na Twoim własny rozwój
Obecna sytuacja finansowo-ekonomiczna przedsiębiorstw jest w dalszym ciągu słaba, pomimo jej stopniowej poprawy: saldo odpowiedzi wyniosło „minus” 5,6% wobec „minus” 5,8% w trzecim kwartale.
Przedsiębiorstwa z rezerwą oceniały poprawa kondycji finansowo-ekonomicznej własnych przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 12 miesięcy: bilans odpowiedzi – 4,1% (w III kwartale 2023 r. – 6%). Poprawy swojej kondycji finansowo-ekonomicznej spodziewają się przedsiębiorstwa większości rodzajów działalności gospodarczej, najbardziej optymistycznie oceniają przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa przemysłowego i budownictwa – salda odpowiedzi wynoszą odpowiednio 11,8% i 9,5%.
Uczestnicy badania pozostają optymistami w swoich prognozach dotyczących wolumenów sprzedaży produktów, w tym na rynku zagranicznym: saldo odpowiedzi – odpowiednio 10,6% i 9,7% (w trzecim kwartale – odpowiednio 16,8% i 10,6%). Wzrostu całkowitego wolumenu sprzedaży produktów spodziewają się ankietowani ze wszystkich dziedzin handlu zagranicznego, przede wszystkim przemysłu wydobywczego i przetwórczego oraz handlu (bilans odpowiedzi wynosi odpowiednio 20%, 15,7% i 14,4%).< /p>
Trzeci kwartał z rzędu przedsiębiorstwa podtrzymały pozytywne oceny zmian w poziomie nakładów inwestycyjnych na maszyny, urządzenia i zapasy, choć były one nieco bardziej powściągliwe: bilans wskazań wyniósł 6,6% (w trzecim kwartale – 8,8%) . Jednocześnie nasiliły się pesymistyczne oceny kosztów inwestycji w roboty budowlane: saldo odpowiedzi wyniosło „minus” 6,9% (w trzecim kwartale – „minus” 2,2%).
Przedsiębiorstwa przyciągające inwestycje zagraniczne zwiększyły oczekiwania co do wzrostu swoich wolumenów w ciągu najbliższych 12 miesięcy: saldo odpowiedzi wyniosło 11,3% (w trzecim kwartale – 7,1%). Wysokie oczekiwania miały przedsiębiorstwa z branży energetyki i wody, górnictwa oraz transportu i komunikacji (bilanse odpowiedzi odpowiednio 50%, 44,4% i 25%). Odsetek respondentów, którzy planują pozyskać inwestycje zagraniczne w ciągu najbliższych 12 miesięcy, spadł do 20,7% w porównaniu do 24,2% we wstępnym badaniu.
Prognozy respondentów dotyczące zmian liczby pracowników w ich przedsiębiorstwach w ciągu najbliższych 12 miesięcy pozostają negatywne: saldo odpowiedzi wynosi „minus” 6,5% (w trzecim kwartale – „minus” 7%). Najbardziej powściągliwi w swoich prognozach byli przedstawiciele branży wydobywczej, budownictwa, transportu i komunikacji (salda odpowiedzi odpowiednio „minus” 27,3%, „minus” 23,8% i „minus” 20%). Jednocześnie respondenci z branży handlu i innej działalności spodziewają się wzrostu liczby pracowników.
Przewiduje się szybszy wzrost kosztów wynagrodzeń jednego pracownika: saldo wskazań wynosi 57,9 % w porównaniu do 47,2% w trzecim kwartale.
Pomimo słabnących oczekiwań przedsiębiorstw co do zapotrzebowania na pożyczone środki w najbliższej przyszłości, udział respondentów planujących zaciągnięcie kredytu bankowego pozostał na niemal niezmienionym poziomie i wyniósł 36% (w trzecim kwartale – 36,1%).
< p>Przedsiębiorstwa, które planują pozyskać kredyt, preferują kredyty w walucie krajowej – 80,3% (w trzecim kwartale – 82%).
Istotną przeszkodą w pozyskiwaniu nowych kredytów pozostają wysokie stopy – 46,6% wskazań. Jednocześnie wzrósł wpływ czynnika „dostępność innych źródeł finansowania” – o 1,3 pkt proc. do 40,2%.
Udział firm planujących pozyskać środki za granicą spadł do 7,8% w porównaniu do z 8,2% w poprzednim kwartale.
Badanie
Badanie kwartalne przeprowadzono w okresie od 31 października do 28 listopada 2023 roku. W badaniu wzięło udział 659 przedsiębiorstw z 21 obwodów kraju (z wyłączeniem czasowo okupowanego terytorium Autonomicznej Republiki Krym oraz obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego).
Wśród ankietowanych przedsiębiorstw 21,4% zajmowało przedsiębiorstwa handlu hurtowego i detalicznego, 18,1% – przemysł przetwórczy, 14,6% – rolnictwo, 13,8% – transport i łączność, 7% – górnictwo, 4,6% – energetyka i wodociągi, 3,2% – budownictwo, 17,5% – pozostałe ; 29,3% respondentów to duże przedsiębiorstwa, 37,8% to średnie, 32,9% to małe.
„Wyniki badania odzwierciedlają jedynie opinię respondentów – menadżerów firm, a nie szacunki Narodowego Banku Polskiego Ukrainy” – zauważył regulator.