Strategia została zaprojektowana na trzy lata. Jego główną tezą jest to, że Zachód nie powinien bać się pomocy Kijówowi.
aby pomóc Ukrainie wygrać wojnę za trzy lata. Główną tezą jest to, że Zachód nie powinien bać się pomocy Ukrainie.
Tak wynika z materiału nadawcy ERR.
Ministerstwo Obrony przygotowało ten plan dla wszystkich krajów uczestniczących w grupie roboczej Ramstein. Z dokumentu wynika, że konsolidując wysiłki krajów zachodnich, potrzebny jest bardzo niewielki wkład w zwycięstwo Ukrainy. Na przykład PKB wszystkich krajów członkowskich grupy wynosi 47 bilionów euro, z czego tylko 0,2% przeznaczono na pomoc Ukrainie. Jednocześnie PKB Rosji szacuje się na 2 biliony euro.
Subskrybuj nasz kanał na Telegramie
„Wolumen gospodarki zachodniej jest dziesiątki razy większy niż gospodarki rosyjskiej. Jest tu ogromna różnica. Problem w tym, że Rosja już przeszła na ścieżkę gospodarki wojskowej, to znaczy połowa jej gospodarki pracuje bezpośrednio na to, ale na Zachodzie tak nie jest, oni się jeszcze, że tak powiem, nie obudzili” powiedział szef państwowej komisji obrony parlamentu estońskiego Kalev Stoicescu.
Tallin zauważa, że kraje zachodnie muszą zwiększyć produkcję w sektorze przemysłu obronnego. Przykład Estonii pokazuje jednak, że uruchomienie fabryki produkującej amunicję zajmuje co najmniej dwa lata. Eksperci uważają, że przy odpowiedniej woli politycznej warunki te można znacznie wzmocnić zarówno tutaj, jak i w całej Europie.
„Gdyby sektor wojskowo-przemysłowy Zachodu od początku wojny dostał jasny sygnał, że należy znacząco zwiększyć wielkość produkcji, sytuacja dzisiaj byłaby zupełnie inna. Ale politycy się zawahali.”, powiedział Indrek Kannik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa.
Podkreślił, że głównym problemem dzisiaj nie są wielkości produkcji, ale niezdecydowanie zachodnich sojuszników i Największą rolę odgrywają tutaj Stany Zjednoczone. Jego zdaniem, gdyby Waszyngton podjął teraz jasne kroki, wówczas bardziej zdecydowane byłyby kraje europejskie
W tym tygodniu Wielka Brytania i Ukraina zawarły dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie. Eksperci uważają, że właśnie takie dwustronne porozumienia staną się kluczem do stabilnego wsparcia dla Kijowa.
- Estonia obiecała udzielić Ukrainie pomocy w wysokości 0,25% PKB w ciągu czterech lat.
- Tallin przekaże Kijowowi pomoc o wartości 1,2 miliarda euro do 2027 roku. Również prezydent Estonii Alar Karis opowiedział się za zniesieniem wszelkich ograniczeń dotyczących broni przekazywanej Ukrainie.