Głównym powodem zniesienia moratorium jest wzrost zadłużenia przedsiębiorstw komunalnych. W szczególności, obecnie zadłużenie społeczeństwa z tytułu zużycia energii elektrycznej wzrosło o 41% w porównaniu z czasami przedwojennymi. Mówił o tym szef NKREKU Konstantin Uszczapowski.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Według niego do normalnego funkcjonowania ukraińskiego systemu energetycznego potrzebne są znaczne środki, dlatego zniesienie moratorium było środkiem niezbędnym.
Uschapovsky dodaje, że te gospodarstwa domowe, które mają odpowiednie dotacje, płacą za media niemal w całości i paradoks polega na tym, że zadłużenie rośnie głównie z powodu wypłacalnych gospodarstw domowych, gdyż moratorium znacznie pogorszyło dyscyplinę płatniczą .
Niemniej moratorium pozostanie w mocy na terytoriach, na których toczą się działania wojenne oraz na terenach przyfrontowych.
Ukraińcy skarżą się na nieuzasadnione długi za energię elektryczną
W ten sposób Gabinet Ministrów stara się zatrzymać wzrost zadłużenia przedsiębiorstw użyteczności publicznej, które osiąga już niespotykane dotąd liczby.
Przypomnijmy
9 stycznia br. rząd zniósł zakaz kończenia mieszkalnictwa i usług komunalnych, naliczania i ściągania kar (grzywny, kary) oraz windykacji długów za mieszkania i usługi komunalne dla ludności w przypadku braku płatności.
< p>Zgodnie z uchwałą, w przypadku czasowej nieobecności konsumenta i innych osób w lokalu mieszkalnym trwającej dłużej niż 30 dni kalendarzowych, dostawcom usług komunalnych należy dostarczyć wniosek oraz dokumentację dowodową w formie elektronicznej lub papierowej.< /p>