Bitwy pod Awdiivką, 29 starć zbrojnych, ostrzał wroga, wizyta japońskiej minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawy.
W niedzielny wieczór armia rosyjska ponownie ostrzeliwuje Charków.
Poinformował o tym burmistrz Igor Terekhow. Charków pod atakiem rakietowym. W mieście doszło już do kilku eksplozji” – zauważył.
Przewodniczący Obwodowej Administracji Państwowej w Charkowie Oleg Sinegubow poinformował później, że najeźdźcy przeprowadzili dwa ataki na miasto, najpierw przy użyciu rakiet S-300.
>
Trafienia odnotowano także w społeczności Wołczańskiej.
Usługi profilowe nadal sprawdzają witryny. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia doszło do 29 starć zbrojnych.
W sumie wróg przeprowadził 6 rakiet i 40 ataków z powietrza oraz przeprowadził 21 ataków z wielu systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Rosyjskie ataki terrorystyczne niestety spowodowały śmierć i obrażenia cywilów. Prywatne budynki mieszkalne i mieszkalne oraz pozostała infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.
Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna.
W kierunku Awdejewskiego nasi obrońcy odparli 5 ataków wroga w rejonie Nowobachmutówki, Awdejewki i kolejnych 11 ataków w pobliżu Pierwomajskiego i Niewelskoje, gdzie najeźdźcy przy wsparciu lotnictwa bezskutecznie próbowali poprawić sytuację taktyczną.
< p class="MsoNormal">W kierunku Maryinskim Siły obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w rejonie Marinki i Nowomikhajłowki, gdzie najeźdźcy, przy wsparciu lotnictwa, 3 razy bezskutecznie próbowali przebić się przez obronę naszych wojsk . Styczeń – w naszych aktualnościach.
Wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego okupantów na Pokrowsk. Na miejscu zniszczonego domu ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny.
„W dniu 7 stycznia o godz. 15:00 na terenie dwóch prywatnych budynków mieszkalnych zniszczonych przez ostrzał wydobyto ciała 2 osób, 1 mężczyznę uratowano, trwają poszukiwania 3 osób, w tym 2 dzieci” – podało Państwowe Pogotowie Ratunkowe.< /p>
Według relacji ratowników, w tym czasie rozebrano 62 tony zniszczonych elementów domów. Zbierane są fragmenty ciał w celu późniejszej identyfikacji zmarłych.
Wcześniej informowano również, że we wsi. W powiecie rówieńskim Pokrowskim odnaleziono ciało dziecka urodzonego w 2020 roku. Na miejscu zniszczonego domu trwa akcja ratownicza, w ramach której poszukuje się 5 osób, w tym 2 dzieci. Według ratowników zdemontowano już 40 ton zniszczonych elementów domu. Trwa identyfikacja znalezionych fragmentów ciała.
Na miejsce ostrzału sprowadzono oddział UAV. Psycholog Państwowej Służby Ratunkowej zapewnia ofiarom pomoc psychologiczną.
W prace zaangażowanych było 76 osób i 20 sztuk sprzętu. Pracują także treserzy psów z Pawłogradzkiej psiej drużyny poszukiwawczo-ratowniczej „Antares” – 12 osób, 9 psów.
Przypomnijmy, że 6 stycznia najeźdźcy przypuścili atak S-300 rakiety na rejon Pokrowski w obwodzie donieckim. Według wstępnych informacji zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci. Ponadto 10 osób zostało rannych.
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawą, która przybyła z wizytą do naszego kraju.
Głowa państwa zauważyła, że szef japońskiego MSZ składa swoje pierwsza w nowym roku wizyta międzynarodowa na Ukrainę, co jest bardzo ważnym sygnałem wsparcia dla narodu ukraińskiego.
Prezydent podziękował Japonii i osobiście premierowi Fumio Kishidiemu za potężną pomoc dla Ukrainy w ciągu prawie dwóch lat rosyjskiej agresji na pełną skalę, obejmującą wsparcie polityczne, humanitarne i długoterminowe wsparcie finansowe dla ukraińskiej gospodarki.
Odnotowano także produktywne przewodnictwo Japonii w Grupie Siedmiu w 2023 r. i szczególną uwagę poświęconą Ukrainie na tej ważnej platformie międzynarodowej.
Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono zacieśnieniu współpracy z Japonią w zakresie odbudowy i rehabilitacji Ukrainy. Głowa państwa nakreśliła priorytetowe obszary współpracy i potwierdziła swoją determinację do aktywnej współpracy ze stroną japońską, aby zapewnić pomyślny przebieg Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w lutym w Tokio.
Zełenski złożył także szczere kondolencje wszystkim Ukraińcom w związku z tragicznymi skutkami niedawnego niszczycielskiego trzęsienia ziemi w Japonii. „Naród Japonii może liczyć na wsparcie państwa i społeczeństwa ukraińskiego” – zauważył.
Dziś, 7 stycznia, w centrum Kijowa krewni jeńców wojennych obrońców Azovstalu zebrali się na wiecu w obronie schwytanych mieszkańców Azowa.
Uczestnicy akcji wyszli, aby przypomnieć że obrońcy Azovstalu nadal znajdują się w niewoli rosyjskiej. Pikietujący trzymali plakaty z napisami „W niewoli zabija”, „Walczcie za nich, tak jak oni walczyli za was”, „Uwolnij AZOV”, „Kiedy milczycie, moja rodzina jest torturowana”.
„Długo oczekiwana wymiana sprowadziła z powrotem obrońców Ukrainy, w tym obrońców Mariupola, ale niestety rodziny 12. brygady sił specjalnych „Azow” NSU nie widziały na listach wymiany swoich bliskich i braci. Rosja nadal przetrzymuje ich w ciemnych lochach nieznanego” ”, zauważają organizatorzy akcji.
Od początku inwazji na pełną skalę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy otworzyła co najmniej 7 postępowań karnych przeciwko duchowieństwu prorosyjskiego UKP. Większość postępowań karnych została wszczęta od – za działalność kolaboracyjną.
We wszystkich przypadkach uwagę funkcjonariuszy organów ścigania przykuwały duchowni kościoła moskiewskiego, którzy propagowali wojnę i byli kolaborantami.
Większość spraw karnych – pięć – została wszczęta w wyniku współpracy, art. 111-1 kodeksu karnego W związku z atakami na integralność terytorialną i nienaruszalność Ukrainy oraz propagandą wojenną wszczęto jedną sprawę.
Więcej szczegółów – w aktualnościach. na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.
Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!