Zbiorniki doradców krytykują zwiększenie uprawnień organów podatkowych, jakie przewiduje zaprezentowana przez rząd Strategia Krajowego Skarbu Państwa. W szczególności eksperci uważają, że dostęp do informacji bankowych i rachunków stanowi naruszenie Konstytucji i może wiązać się z ryzykiem korupcji. Mówi o tym analiza Centrum Badań Społeczno-Ekonomicznych CASE Ukraina.
► Subskrybuj kanał Telegram ” Ministerstwo Finansów: główne wiadomości finansowe
< p>W badaniu wzięli udział specjaliści z think tanków ekonomicznych oraz eksperci ds. polityki podatkowej. Generalnie doszli do wniosku, że taka inicjatywa rządu stwarza duże ryzyko korupcji i jest możliwa jedynie za dobrowolną zgodą podatnika.
Rozszerzanie uprawnień urzędników skarbowych wraz ze zniesieniem moratorium inspekcji w czasie wojny, tworzy politykę niezwykle agresywnego pobierania podatków – twierdzą ekonomiści.
Komentując inicjatywę rządu, eksperci zauważyli, że doświadczenia lat 2020-2022 pokazały, że brak kontroli nie miał prawie żadnego wpływu na płacenie podatków.
„Wskazuje to, że zdecydowana większość takich kontroli jest niepotrzebna z fiskalnego punktu widzenia prowadzą w konsekwencji jedynie do bezproduktywnych strat zarówno po stronie biznesu, jak i państwa, a także stwarzają ryzyko korupcji. Prawdopodobnie możliwości korupcji, jakie stwarzają kontrole, są jednym z głównych czynników prowadzących do ich nadmiernej liczby” – zauważają ekonomiści.
Przypomnijmy, że Krajowa Strategia Skarbowa w ramach walki z zadłużeniem podatkowym przewiduje m.in. przekazania uprawnień Państwowej Służbie Skarbowej bez wyroku sądu, zajęcia rachunków (majątku) i zablokowania ich do czasu całkowitej spłaty zadłużenia podatkowego.
Prosimy podatników o zapewnienie pełnego dostępu do informacji o wielkości i obrót środków wszystkich podatników, w tym osób fizycznych, na ich rachunkach bankowych bez orzeczenia sądu i postępowania karnego.
Pod koniec grudnia opublikowano Strategię Krajowego Skarbu Państwa do 2030 roku.