Wskaźnik zaufania przedsiębiorców do przemysłu i przemysłu przetwórczego na Ukrainie w grudniu 2023 roku spadł o 2,7 punktu procentowego (pp) w porównaniu do listopada i wyniósł odpowiednio minus 13,5% i 15,6%. O tym informuje Interfax-Ukraine z linkiem do Państwowego Służby Statystycznej.
► Czytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Jak zmienił się wskaźnik
Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł o 0,1 pkt proc. do zera, a w przemyśle przetwórczym pozostały na poziomie zerowym, podobnie jak w listopadzie.
Oczekiwania co do perspektyw działalności gospodarczej w 2023 roku zaczęły się poprawiać w styczniu, kiedy wskaźnik zaufania przedsiębiorców do przemysłu wzrósł o 4,2 punktów procentowych. do grudnia 2022 r. – do „minus” 14,2% (w przetwórstwie – o 7 p.p., do „minus” 14%), a do kwietnia poprawił się do „minus” 5,5% („minus” 4%).
< p>Jednak już w maju spadła odpowiednio do minus 6,8% i minus 5%, a w okresie czerwiec-grudzień nadal spadała.
Wskaźnik koniunktury w przemyśle od grudnia 2022 r., kiedy to wyniósł minus 1,4% (również w przemyśle przetwórczym) do kwietnia 2023 r. wzrosło do 0,6% (w przemyśle przetwórczym do 0,7%), ale już w listopadzie spadło do zera.
Państwowa Służba Statystyczna przypomina, że składnikami do wyliczenia tych wskaźników są sezonowo skorygowane wartości bilansowe, generowane na podstawie sprawozdań składanych przez przedsiębiorstwa, w szczególności szacunków aktualnej wielkości zamówień na produkcję wyrobów (popytu) w przemyśle – w W grudniu wyniosło ono „minus” 42%, w przetwórstwie „minus” 44%.
Grudniowe oczekiwania co do wielkości produkcji w ciągu najbliższych trzech miesięcy w przemyśle wyniosły „minus” 9%, w przetwórstwie – „minus ” 14%, co oznacza pogorszenie o 8 p.p. w porównaniu do listopada .P. i 9 pp. zgodnie.
Wartość ta osiągnęła najwyższą wartość w 2023 r. w kwietniu i wyniosła +10% w przemyśle i +17% w przetwórstwie.
W grudniu, jak wynika z badania przedsiębiorstw przemysłowych, zaobserwowano tendencję oczekiwań co do wzrostu cen sprzedaży produktów w ciągu najbliższych trzech miesięcy – spodziewa się ich 31% ankietowanych przedsiębiorstw przemysłowych, w porównaniu do 29% respondentów w listopadzie.
Jednocześnie 40% ankietowanych przedsiębiorstw przemysłowych spodziewa się spadku wolumenów produkcji w okresie grudzień 2023-luty 2024, przy wzroście o 8% (w przemyśle przetwórczym odpowiednio 30% i 16%), 23% spodziewa się wzrostu w cenach sprzedaży produktów (spadek o 10%); 29% – redukcja liczby pracowników (wzrost – tylko 2%).
Jednocześnie 4% ankietowanych przedsiębiorstw przemysłowych spodziewa się wzrostu popytu eksportowego, spadku – 6%, utrzymania na poziomie na tym samym poziomie – 25%, a 65% eksportu nie będzie.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy (wrzesień-listopad) 29% przedsiębiorstw przemysłowych odnotowało wzrost wolumenów produkcji, natomiast spadek wyniósł 25%, a tylko 2% odnotowało bieżący wolumen zamówień na produkcję (popyt) powyżej normy, następnie aż 41% – poniżej normy i 57% – w sezonie.
Jednocześnie w grudniu 40% respondentów stwierdziło, że trudno jest przewidzieć przyszły rozwój procesów biznesowych w przedsiębiorstwie (56% – dość trudno), a tylko 1% – łatwo.
Metodologia badania
Wśród przedsiębiorstw przemysłowych objętych badaniem przez Państwową Służbę Statystyczną w grudniu 1009 r. 48 to przedsiębiorstwa wydobywcze, 805 to przedsiębiorstwa przetwórcze, 97 to dostawcy energii, 59 to przedsiębiorstwa wodociągowe, kanalizacyjne i gospodarujące odpadami.
< ul class="news-chips">