Oprócz kary w wysokości 51 tysięcy hrywien bankier musi zwrócić państwu 35 milionów strat.
bankier Aleksander Ignatenko
Jeden z oskarżonych w sprawie kradzieży 200 mln hrywien z Ukrgasbanku, bankier Aleksander Ignatenko, zawarł ugodę w śledztwie i zamiast zostać skazany na 7-12 lat więzienia w więzieniu, otrzymał karę w wysokości 51 tys. hrywien – podaje „Prawda Gospodarcza”, powołując się na materiały „Prawdy Ukraińskiej”.
“Ignatenko nie powinien być zwalniany. Był podejrzany o popełnienie bardzo poważnego przestępstwa – kradzieży na szczególnie dużą skalę, zagrożonej karą 7-12 lat więzienia. Przy takich zarzutach przestępca nie może zostać zwolniony” – czytamy w artykule.
Jednak w listopadzie 2023 r. sąd zdecydował się na taki krok – Ignatenko został skazany nie za kradzież, a nawet za fałszerstwo dokumentów.
Zarzuty wobec niego zmieniono na oficjalne zaniedbanie. I nałożyli karę jeszcze łagodniejszą, niż sugeruje ten prosty artykuł.
Nieznany indywidualny przedsiębiorca, który był sądzony wspólnie z Ignatenko, otrzymał wyrok w zawieszeniu za współudział w programach. Oznacza to ryzyko pójścia do więzienia, jeśli ponownie zgrzeszy.
A wysokiemu rangą bankierowi uszło na sucho jedynie grzywna w wysokości 51 tysięcy hrywien. Oddzielnie musi zwrócić państwu 35 milionów strat.
“Na przykład w przypadku wspomnianego już bankiera Ignatenko zeznania, które zobowiązał się złożyć, nie dotyczą nawet głównego przestępstwa – schematów kradzieży. Ponieważ nie jest on już oficjalnie wymieniony jako wspólnik tych schematów. Nawet jeśli Ignatenko złożył przydatne zeznania, jak twierdzą źródła UP, oznacza to, że umowy z nim mają charakter nieco nieformalny, nie są ustalone w umowie” – czytamy w materiale.
Ponadto dla Ignatenki odszkodowanie za szkodę nie nastapiło prawdziwą karę. W sądzie przyznał, że nie będzie to dla niego nadmiernym obciążeniem, gdyż posiada oszczędności oraz znaczną część majątku ruchomego i nieruchomego.
- W listopadzie 2023 r. Specjalistyczny Zespół Antykorupcyjny Prokuratura podała, że ośmiu przedstawicieli Ukrgasbanku zgodziło się współpracować w śledztwie i przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy około 15 mln hrywien. Fundusze zostaną przeznaczone na projekt Armii Dronów.
- W lutym NABU przekazała podejrzenia 10 kolejnym osobom w sprawie Ukrgasbanku. Pięciu z nich przebywało w tym czasie za granicą.
- W grudniu 2022 r. VAKS aresztował zaocznie byłego szefa Narodowego Banku Polskiego Cyryla Szewczenko. Wcześniej pełnił funkcję szefa zarządu Ukrgasbanku.