Ta informacja została przekazana przez zasób NewScientist, podaje URA-Inform.
Kluczowy problem
Naukowcy sugerują, że czynniki naturalne, które sprawiły, że rok 2023 był wyjątkowo ciepły, mogą zwiększyć tę tendencję w 2024 roku. Adam Scaife z brytyjskiego Met Office twierdzi, że siły prowadzące do silnego El Niño w obliczu globalnego ocieplenia tworzą sytuację bezprecedensową.
Współczynnik temperaturowy
Średnia globalna temperatura w 2023 r. była o około 1,4°C wyższa od poziomu przedindustrialnego mierzonego w latach 1850–1900. Liczba ta przekroczyła poprzedni rekord z 2016 r. o ponad 0,1°C, co odpowiada pięciu latom globalnego ocieplenia.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na rekord było przejście do cieplejszych warunków El Niño na Pacyfiku po trzech latach zimniejsza La Niña. Historycznie wiadomo, że El Niño miało największy wpływ na ocieplenie rok po jego wystąpieniu, nasilając się w grudniu i styczniu.
Wnioski eksperta
Omar Baddour ze Światowej Organizacji Meteorologicznej zauważa, że El Niño zwykle towarzyszą ekstremalne zdarzenia w różnych częściach świata. – dodaje Scaife, wskazując na wpływ nienormalnie wysokich temperatur na północnym Atlantyku i erupcji wulkanu w 2022 r., która uwolniła parę wodną do atmosfery. Czynniki te mogą w dalszym ciągu wpływać na upały w 2024 r., powodując ekstremalne warunki pogodowe.
Przypomnijmy, jak szybko odróżnić naładowany akumulator od rozładowanego: są dwa proste sposoby.