Lubiniec dodał, że zdaniem Państwowej Służby Granicznej jest to spowodowane dużą liczbą przypadków fałszowania dokumentów.
Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Dmitrij Lubinets rankiem 1 stycznia wystosował pilne pismo do Państwowej Służby Granicznej z prośbą o udzielenie informacji na temat dokumentów, jakich pracownicy Państwowej Straży Granicznej wymagają od obywateli przekraczających granicę państwową, a także podstawa prawna takiego wymogu.
Jest to określone w komunikacie Lubinets na portalach społecznościowych.
“31 grudnia na różnych punktach kontrolnych utworzyły się ogromne kolejki. Niektórzy stoją ponad dobę. Powód: wzmocnienie kontroli obywateli chcących wyjechać za granicę. Ponadto, jak piszą media, straż graniczna intensywnie sprawdza dokumenty osób niepełnosprawnych i osób im towarzyszących.” , rodzice z wieloma dziećmi, ludzie podróżujący systemem „Ścieżka”. Wymagają także wojskowych dokumentów rejestracyjnych z zaświadczeniem o odroczeniu od mobilizacji” – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.
Lubiniec dodał, że według Państwowej Służby Granicznej wniosek ten wiąże się z dużą liczbą przypadków fałszowania dokumentów dokumenty.
Jednocześnie Rzecznik podkreślił, że „nikogo nie można zmuszać do czegokolwiek, co nie jest przewidziane przez prawo”, a „organy państwa i ich urzędnicy mają obowiązek działać w granicach swoich uprawnień i zgodnie z Konstytucją”. i prawa Ukrainy.”
< „Przypomnę również, że Konstytucja Ukrainy stanowi: każdemu, kto legalnie przebywa na terytorium Ukrainy, gwarantuje się swobodę przemieszczania się, swobodny wybór miejsca zamieszkania, prawo do swobodnego opuścić terytorium Ukrainy, z wyjątkiem ograniczeń przewidzianych przez prawo” – dodał komisarz. Rada Najwyższa Praw Człowieka.O jakich kolejkach na granicy i wymaganiach Państwowej Służby Skarbowej mowa
-
Wcześniej na portalach społecznościowych zaczęły pojawiać się doniesienia sieci, że ukraińskim mężczyznom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z grupy 3 i wielodzietnym, nie wolno już wyjeżdżać za granicę bez zaświadczenia z urzędu rejestracji i poboru do wojska. fałszowania dokumentów, straż graniczna może żądać od mężczyzn dopuszczonych do przekraczania granicy, w tym rodziców wielodzietnych, wyciągu z protokołu TCC lub wpisu o odroczeniu w wojskowych dokumentach rejestracyjnych.
< /ul>