Foto: sztuczna inteligencja zmienia zasady na polu bitwy (GettyImages) Autor: Vladislav Priymenko
Organizacje wojskowe uważają, że czynnik ludzki musi być kluczowym elementem w operacjach sztucznej inteligencji.
Poinformowała o tym RBC-Ukraina, powołując się na FoxNews.
Sztuczna inteligencja to tak potężna technologia, że Pentagon mocno inwestuje w jej rozwój. Departament Obrony USA pracuje nad około 800 projektami związanymi ze sztuczną inteligencją, mając na celu wykorzystanie jej do poprawy efektywności swoich działań i zdobycia przewagi nad rywalami.
Jedno z najbardziej imponujących zastosowań technologii sztucznej inteligencji pojawiło się w Izraelu, gdzie Siły Obronne tego kraju, na krótko przed atakiem terrorystycznym Hamasu, wprowadziły czołg Barak ze sztuczną inteligencją, który może stworzyć 360-stopniowy widok pola bitwy dla aktywnych załóg .
Rozwój sztucznej inteligencji w Niemczech wywarł duże wrażenie na testerach broni na całym świecie. Berlin udostępnił środowisko do testowania broni w wirtualnej rzeczywistości, które umożliwia szybsze testowanie broni na większą skalę niż było to wcześniej możliwe.
Twórcy projektu GhostPlay z firmy 21 Strategies twierdzą, że modelowanie złożonych scenariuszy bitew militarnych pozwala na opracowanie nowych, bardziej efektywnych opcji działania.
Zdaniem dyrektor generalnej 21strategies, Yvonne Hofstetter, opcje pozwalają na podejmowanie bardziej „ludzkich” decyzji w oparciu o modelowane działy.
W czerwcu 2023 roku Australia, Wielka Brytania i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe, podczas których rozmieściły rój bezzałogowych statków powietrznych sterowanych przez sztuczną inteligencję. Drony wykrywały i śledziły cele wojskowe w środowisku symulującym rzeczywistą sytuację bojową.
Departament Obrony USA ogłosił plany stworzenia floty bezzałogowych statków powietrznych sterowanych przez sztuczną inteligencję. Drony te zostaną rozmieszczone na lądzie, morzu i w powietrzu, aby zapewnić USA przewagę w konfrontacji militarnej z Chinami, które również aktywnie rozwijają autonomiczne bezzałogowe statki powietrzne.
W południowo-zachodniej Anglii przetestowano trzy systemy wojskowe: czołg Challenger 2, pojazd opancerzony Warrior i bezzałogowy pojazd naziemny Viking. Testy przeprowadzone przez brytyjskie Laboratorium Nauki i Technologii Obrony (DSTL) wykazały, że systemy mogą skutecznie się między sobą komunikować. Oznacza to, że sojusznicy mogą ograniczyć powielanie wysiłków i zwiększyć efektywność swoich operacji wojskowych.
Przeczytaj pilne i ważne wiadomości na temat wojny Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraine Telegram.