Według wstępnych szacunków w 2023 roku Ukraina wyeksportowała 67,5 mln ton różnego rodzaju produktów rolno-przemysłowych, czyli o 15% więcej niż w tym samym roku rok wcześniej.
Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym służba prasowa Ukraińskiego Klubu Biznesu Rolniczego.
W 2023 roku ukraińscy eksporterzy produktów rolnych napotkali szereg przeszkód. W szczególności strona rosyjska spowolniła prace „korytarza zbożowego”, a następnie wyszła z „inicjatywą zbożową”; W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzona została infrastruktura portów morskich w Odessie i portów na Dunaju, sąsiednie kraje europejskie zakazały eksportu i tranzytu ukraińskich produktów rolnych, a protestujący zablokowali punkty kontrolne na granicy z Ukrainą.
Stowarzyszenie zauważa, że pomimo tych ograniczeń eksport produktów rolnych wzrósł w ujęciu fizycznym w 2023 r. Jednak według szacunków UCAB przychody z eksportu produktów rolnych w 2023 roku wyniosą 21,9 mld dolarów, czyli o 8% mniej niż w przeszłości.
UCAB wyjaśnia, że obniżka nastąpiła w wyniku spadku cen na niemal wszystkie rodzaje produktów rolnych w porównaniu z rokiem poprzednim (2022 był rokiem najwyższych cen żywności na świecie).
Jednocześnie obecny poziom eksportu nie jest wystarczający, aby wyeksportować zbiory z 2023 roku. Jeśli obecne tempo zostanie utrzymane, istnieje ryzyko, że znaczne pozostałości przejściowe, przede wszystkim zbóż, pozostaną na Ukrainie przed rozpoczęciem kolejnych żniw.
„Ta sytuacja, w kontekście niskich cen zbóż i nasion oleistych na ukraińskim rynku oraz kosztownej logistyki eksportowej, jeszcze bardziej skomplikuje działalność ukraińskich rolników ze względu na brak kapitału obrotowego. Dlatego konieczne jest zwiększenie wolumenu eksportu wszystkimi możliwymi kanałami, aby całe zbiory mogły zostać wyeksportowane na początku nowego sezonu” – podsumowała analityk UCAB Swietłana Litwin.
Jak podał Ukrinform, na koniec 2022 roku Ukraina wyeksportowała żywność rolną o wartości 23,6 mld dolarów, czyli o 15% mniej niż w 2021 roku.