Przyciągnięcie inwestycji w sektorze realnym i wzrost gospodarczy poprzez inwestycje to jeden z priorytetowych celów rządu na 2023 rok.
Jak podaje Ukrinform, poinformowało o tym służby prasowe Gabinetu Ministrów.
Aby to osiągnąć, Ministerstwo Gospodarki pracowało w trzech kluczowych obszarach: dostępie do finansowania projektów inwestycyjnych, ubezpieczeniu ryzyk militarno-politycznych, mechanizmach wsparcia oraz rządowych zachętach do inwestycji. Dzięki tym wysiłkom, zdaniem Ministerstwa Gospodarki, nastąpił wzrost poziomu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Takiej dynamiki nikt się nie spodziewał – ani eksperci międzynarodowi, ani ukraińscy. W okresie styczeń-sierpień napływ inwestycji netto wyniósł 2,9 miliarda dolarów. Przykładowo niemiecki koncern Bayer zapowiedział, że zainwestuje 60 mln euro w fabrykę w obwodzie żytomierskim. Albo przykład irlandzkiej firmy Kingspan Group, która ogłosiła, że za 280 mln dolarów wybuduje na Ukrainie fabrykę materiałów budowlanych. Istnieją również dziesiątki firm obronnych gotowych do produkcji swoich produktów w całości lub w części na Ukrainie. Tymczasem ukraińscy inwestorzy pomimo wojny budują i pozyskują finansowanie – zwłaszcza w sektorze rolno-przetwórczym. Niedawno Astarta-Kijów podpisała umowę pożyczki ze Sbierbankiem na 60 mln dolarów na budowę zakładu zaawansowanego przetwórstwa soi. Albo na przykład na Wołyniu zaczął działać potężny kompleks mielenia mąki Wołyńskiego Przedsiębiorstwa Zbóż i Produktów” – powiedziała Pierwszy Wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Sviridenko.
Według niej, aby zwiększyć dostęp przedsiębiorstw do finansowania, w ramach programu 5-7-9 udostępniono finansowanie kredytowe z częściową kompensacją oprocentowania. Ponadto Ministerstwo Gospodarki udostępniło mechanizm inwestycyjny w ramach planu dotyczącego Instrumentu na rzecz Ukrainy.
Sviridenko powiedział, że na posiedzeniu rządu zatwierdzono plan dalszego świadczenia usług Komisji Europejskiej. Sam mechanizm inwestycyjny pomoże przyciągnąć co najmniej 30 miliardów dolarów do sektora prywatnego, publicznego i komunalnego. Jego celem będzie udzielenie gwarancji międzynarodowym organizacjom finansowym i instytucjom rozwoju finansowego w celu zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej na Ukrainie. Ponadto Ministerstwo Gospodarki aktywnie pracuje obecnie nad uruchomieniem Funduszu Rozwoju Ukrainy w celu realizacji dużych kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych na rzecz odbudowy Ukrainy.
Jej zdaniem w drugim obszarze priorytetowym – ubezpieczenia inwestycyjne. Ukrainie udało się zbudować całą infrastrukturę ubezpieczeniową, którą rząd planuje skalować w przyszłym roku. Obejmowało to pierwsze przypadki ubezpieczania inwestycji od ryzyka wojennego, opracowanie mechanizmu ubezpieczania statków, pracę nad Funduszem Rozwoju Ukrainy i inne kroki.
W szczególności Ministerstwo Gospodarki uruchomiło wraz z partnerami brytyjskimi mechanizm ubezpieczania statków od ryzyka wojennego.
„To narzędzie już działa. Rynek jest zainteresowany. Oczekujemy pierwszych podpisanych umów ubezpieczeniowych z eksporterami. Całkowita suma ubezpieczeń objętych tym mechanizmem wynosi 50 mln dolarów. Oczekujemy, że odpowiednia polisa powinna dodatkowo wpłynąć na wzrost eksportu ukraińskich produktów drogą morską i obniżyć koszt ubezpieczeń transportu zboża do 1-1,25%” – dodał. Służba prasowa cytuje Sviridenkę.
Należy również zauważyć, że agencja gwarancji inwestycyjnych MIGA ubezpieczyła pierwszą inwestycję. Mówimy o inwestycjach w parku przemysłowym M10 w obwodzie lwowskim. Agencja zaktualizowała także ubezpieczenie producenta opakowań i jednego z banków. MIGA pracuje obecnie nad pozyskaniem dodatkowych środków dla funduszu powierniczego MIGA Sure Trust Fund. Japonia, Wielka Brytania i Norwegia wniosły już swój wkład.
Według służby prasowej amerykańska International Development Finance Corporation (DFC) sfinansuje 5 projektów o wartości 380 mln dolarów. W szczególności w tym roku ubezpieczono od ryzyk politycznych pierwszy projekt – lwowskie centrum protetyki, chirurgii rekonstrukcyjnej i rehabilitacji Centrum Nadludzi. Ponadto ponad 14 krajowych agencji kredytów eksportowych (ECA) innych krajów otworzyło limity na średnioterminowe ubezpieczenie operacji i inwestycji na Ukrainie oraz zaczęło ubezpieczać ryzyko prywatnych inwestycji swoich firm. Całkowity limit przekracza 1 miliard euro i stanowi pierwszy krok w kierunku przyciągnięcia zagranicznych inwestorów prywatnych z krajów partnerskich.
Rząd poinformował także, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pracuje nad kilkusetmilionowym mechanizmem ubezpieczenia od ryzyka wojennego mienia na drogach i w magazynach przy zaangażowaniu ukraińskiego rynku ubezpieczeniowego oraz naszych partnerów z Komisji Europejskiej są gotowi udzielić w tym zakresie odpowiednich gwarancji.
Ponadto w tym roku rząd rozszerzył mandat krajowej agencji kredytów eksportowych. Teraz ukraińskie firmy inwestujące na Ukrainie mogą otrzymać ubezpieczenie od ryzyka wojny.
Sviridenko mówił także o trzecim obszarze pracy – pozyskiwaniu inwestycji w sektorze realnym. Według niej w przyszłym roku rząd będzie aktywnie rozwijał parki przemysłowe i projekty ze znaczącymi inwestycjami. Na koniec roku w rejestrze parków przemysłowych znajdowały się 73 obiekty. Według ministra rząd będzie zabiegał o to, aby liczba parków nie tylko nominalnie rosła, ale także aby na terenie tych parków pojawił się przemysł.
„Parki przemysłowe rozwiążą ważne dla inwestora problemy: grunty, przyłącza do sieci, budynki przemysłowe, koszty wyposażenia w ramach zachęt podatkowych i celnych. Na przyszły rok przewidziano środki budżetowe na rozwój infrastruktury parków przemysłowych w wysokości 1 miliarda hrywien. Ponadto na przyszły rok przewidziano kwotę 3 miliardów hrywien na wsparcie projektów ze znaczącymi inwestycjami, co stanowi mechanizm częściowej kompensacji takich inwestycji z podatków” – wyjaśnił Sviridenko.
Minister dodał, że w przyszłym roku rząd wraz z biznesem będzie jeszcze aktywniej pracował nad konkretnymi projektami i propozycjami inwestycyjnymi, bo jest na to duże zapotrzebowanie ze strony inwestorów.
Jak podał Ukrinform, Pierwsza Wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Sviridenko poinformowała, że w 2023 roku wolumen zakupów realizowanych za pośrednictwem systemu Prozorro wzrósł trzykrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym – do 480 miliardów hrywien.