Narodowy Bank w ramach realizacji przepisów Ustawy Ukrainy „O usługach finansowych i spółkach finansowych” ustanowił wymogi ostrożnościowe dla niebankowych instytucji finansowych, aby zapewnić ich wypłacalność i zminimalizować ryzyko w prowadzonej działalności. Poinformowała o tym służba prasowa regulatora.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: strona główna aktualności na temat inwestycji i finansów
W szczególności rozporządzenie w sprawie wymogów ostrożnościowych dla spółek finansowych określa:
- wymogi dotyczące adekwatności kapitału własnego, którego minimalna wysokość ustalana jest z uwzględnieniem rodzaju i liczby usług spółki finansowej; wskaźnik dźwigni, który pozwoli spółkom finansowym zbilansować wykorzystanie środków własnych i pożyczonych i będzie liczony jako stosunek kwoty wpłaconego kapitału docelowego i kapitału rezerwowego do zobowiązań spółki finansowej.
Wymagania te zostały zatwierdzone Uchwałą Zarządu NBU z dnia 27 grudnia 2023 r. nr 192 i wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. Spółki finansowe mają obowiązek do 1 lipca 2024 r. dostosować swoją działalność do tych wymogów.
Rozporządzenie w sprawie regulaminu działalności firm finansowych uprawnionych do wykonywania czynności w zakresie udzielania gwarancji określa:
< ul>wymóg ostrożnościowy, aby gwarant niebędący bankiem utrzymywał co najmniej 50 procent minimalnej kwoty kapitału własnego w aktywach o dużej płynności (gotówka, obligacje rządowe itp.); standardy ostrożnościowe dotyczące adekwatności kapitałowej (N1), maksymalnego ryzyka na osobę lub grupę osób powiązanych (N2), rezerwy płynności (N3); mechanizm włączania długu podporządkowanego do kapitału regulacyjnego na potrzeby spełnienia standardów N1 i N2.
Wymagania dla poręczycieli zostały zatwierdzone Uchwałą Zarządu NBU z dnia 27 grudnia 2023 r. nr 191 i wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. Aby dotrzymać standardowej wartości H1, wprowadzony zostanie okres przejściowy do 1 kwietnia 2024 roku. Od tego samego dnia zacznie obowiązywać wymóg ostrożnościowy dotyczący utrzymywania aktywów o dużej płynności.
„Rozporządzenie w sprawie stosowania przez Narodowy Bank Ukrainy mierników wpływu w przypadku naruszenia przez firmy windykacyjne ustawodawstwo dotyczące ochrony praw konsumentów usług finansowych określa tryb, w którym Narodowy Bank podejmuje decyzję o zastosowaniu środków wpływu w przypadku naruszenia przepisów dotyczących regulowania zaległych długów, informując o takiej decyzji i organizując odpowiednie obieg dokumentów” – czytamy w zawiadomieniu NBU.
Regulamin został zatwierdzony Uchwałą Zarządu NBU nr 193 z dnia 27 grudnia 2023 r., która wchodzi w życie 1 stycznia 2024 r.
Z wejście w życie przepisu o stosowaniu przez Narodowy Bank Ukrainy środków wpływu w przypadku naruszenia przez firmy windykacyjne przepisów dotyczących ochrony praw konsumentów usług finansowych (ze zmianami).