Ministerstwo Obrony Ukrainy stosuje nowe podejście do budowy fortyfikacji, które przyciągnie dodatkowe zasoby, które nie są obecnie wykorzystywane.
Jak podaje Ukrinform, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o tym na Facebooku.
„Gabinet Ministrów przyjął uchwałę Ministerstwa Obrony Narodowej, która rozszerzyła listę organów rządowych mogących nabywać towary, roboty i usługi w zakresie budowy obiektów inżynierii wojskowej i obiektów fortyfikacyjnych” – czytamy w oświadczeniu.
Jak zauważyło ministerstwo, do tej pory funkcję tę pełniły regionalne administracje wojskowe. Teraz oprócz nich klientami będzie Ministerstwo Obrony Narodowej, Państwowa Specjalna Służba Transportowa oraz Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury. Oznacza to, że budowa struktur obronnych będzie zapewniona nie w ramach odrębnego programu budżetowego, ale w granicach wydatków budżetów państwa i samorządów oraz innych źródeł niezabronionych przez prawo.
„Uchwała usprawni proces finansowania budowy poprzez wpłatę zaliczki w wysokości do 70% kosztów prac objętych kontraktem. Pomoże to budowniczym szybko i tam, gdzie są potrzebne, także w obszarach niebezpiecznych, budować fortyfikacje” – podkreśliło MON.
Ponadto dekret ustalił jednolite podejście do decyzji projektowych dotyczących budowy, gdyż do tej pory fortyfikacje wznoszone były niesystematycznie. Nowe podejście zapewni utworzenie potężnej sieci fortyfikacji według jednolitej strategii.
Tym samym we wszystkich obiektach obowiązywać będą te same parametry techniczne, rozwiązania architektoniczne, inżynieryjne i wymogi bezpieczeństwa.
Ministerstwo Obrony Narodowej zauważyło, że Sztab Generalny podejmie decyzję o liczbie i lokalizacji budowy obiektów, biorąc pod uwagę propozycje lokalnego dowództwa wojskowego. Zapewni to uwzględnienie specyfiki sytuacji we wszystkich kluczowych kierunkach frontu.
„Ulepszymy system finansowania, aby budowa fortyfikacji przebiegała szybciej i sprawniej. Dotychczasowe warunki i mechanizmy finansowania nie zapewniały niezbędnej skali i szybkości budowy linii umocnień, dlatego to korygujemy. Opracowana przez nas ustawa jest pierwszym krokiem do kompleksowego rozwiązania problemu, w tym pozyskania dodatkowych środków na budowę, które obecnie nie są wykorzystywane” – zauważyła sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Ludmiła Daragan.
Jak informowaliśmy, 29 grudnia rząd przyjął uchwałę nr 1415 „Niektóre kwestie zwiększenia zdolności obronnej państwa w okresie stanu wojennego na Ukrainie”.
Zdjęcie: Ukraińskie Siły Zbrojne CBSA