ZDJĘCIE: GETTY IMAGES
W 2023 r. hrywna umocniła się, ponieważ rynek faktycznie kontroluje kurs walutowy.
Źródło: Prezes Związku Banków Ukraińskich Andriej Dubas w Ukraińskim Radiu
Szczegóły: Według niego hrywna umocniła się: „Faktycznie odeszliśmy od stałego kursu walutowego pod koniec 2023 r., czyli Narodowy Bank zmienił swoją politykę i przeszedł na zarządzany kurs elastyczny, czyli w istocie rynek kontroluje kurs, ale Narodowy Bank tłumi szczyty.”
Przypomniał, że dolar w gotówce w zeszłym roku o tej porze kosztował ponad 42 hrywien. Teraz jego koszt waha się pomiędzy 37-38 hrywien.
Dubas zauważył, że sytuacja się ustabilizowała: rok 2022, kiedy zaatakowała nas Rosja, był rokiem szoku i nadzwyczajnej „gaszenia pożarów”. Już w 2023 roku zrozumieliśmy, że wojna szybko się nie skończy, dostosowaliśmy się i zaczęliśmy reorientować procesy.
Jego zdaniem rok 2024 będzie rokiem, który „wyjdzie na trajektorię dodatniej dynamiki” w zakresie rosnącego PKB i stopniowego wzrostu gospodarczego.
Odnosząc się do faktu, że budżet państwa na 2024 rok został obliczony według kursu 40,70 UAH za dolara, szef AUB zauważył: Nie oznacza to, że stopa koniecznie wzrośnie do tego poziomu.
Zdaniem eksperta, przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę, czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na ukraińską gospodarkę i hrywny były ceny głównej grupy towarów, które Ukraina sprzedawała lub kupowała za granicą.
W warunkach wojennych występują także czynniki zewnętrzne, ale dotyczą one nieco innych rzeczy. Przede wszystkim jest to pomoc zewnętrzna. Przecież ponad 50% naszego budżetu państwa generowane jest dzięki wsparciu partnerów.
Zdaniem Dubasa, ukraiński rząd ma dziś wystarczające rezerwy, które pozwalają mu planować politykę w średnim okresie.
Zauważył także, że od 7-8 miesięcy z rzędu zwiększa się wolumen środków obywateli w systemie bankowym.
Zauważył, że popyt na dolary w gotówce jest obecnie niski. Jednocześnie fakt, że miesiąc temu Narodowy Bank wystąpił z inicjatywą zniesienia ograniczeń dla ludności w zakresie zakupu dolarów w bankach za gotówkę, zdaniem Dubasa, jest wymownym sygnałem: „Łagodzenie waluty naprawdę ma miejsce i to podkreśla, że banki posiadają wystarczającą ilość obcej gotówki.”