Eksport produktów rolnych z Ukrainy według wyników z grudnia 2023 r., dzięki pracy tymczasowego korytarza morskiego, może przekroczyć 6 mln ton.
Jak podaje Ukrinform, o tym poinformował Ukragroconsult.
„Eksport produktów rolnych w dniach 1-15 grudnia wyniósł 3,38 mln ton, czyli o 20% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego miesiąca. Eksport produktów rolnych w grudniu powinien przekroczyć 6 mln ton, co stało się możliwe dzięki otwarciu ukraińskiego szlaku żeglugowego” – czytamy w raporcie.
Na tle wzmożonej aktywności w portach morskich od 1 do 15 grudnia udział eksportu lądowego w eksporcie ogółem spadł do 14,1%. Jednocześnie rola portów naddunajskich w pierwszej połowie grudnia była najniższa w całym 2023 roku.
Eksport drogą morską przez porty regionu Dunaju w pierwszej połowie grudnia wyniósł 0,56 mln ton, czyli znacznie w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego miesiąca. Zdaniem analityków region naddunajski stopniowo traci swoją atrakcyjność dla eksporterów, co wynika z otwarcia znacznie tańszej opcji eksportu przez porty w Odessie.
Należy zauważyć, że po części dzięki działalności portów regionu Dunaju rumuński port w Konstancy przeładował w okresie styczeń-listopad 32,6 mln ton zboża i ustanowił rekord (poprzedni roczny rekord wynosił nieco ponad 25 mln ton). Zboże ukraińskie wyniosło 13 mln ton, co stanowiło około 40% całkowitego wolumenu przeładunków. W 2022 roku wolumen przeładunków produktów rolnych z Ukrainy w porcie w Konstancy wyniósł 8,6 mln ton.
Analitycy zauważają, że pod koniec roku tempo drogowego eksportu produktów rolnych maleje w związku z kontynuacją strajków na granicy ukraińsko-polskiej. Jak podaje Ukragroconsult, do wjazdu na Ukrainę z Polski utworzyła się prawie 4-tysięczna kolejka ciężarówek.
Jednocześnie tempo eksportu kolei w pierwszych tygodniach grudnia jest nieco niższe niż w poprzednich miesiącach. Całkowity eksport w grudniu prognozowany jest na 800-900 tys. ton, co nie odbiega od średniej z ostatnich 4 miesięcy. Według stanu na 19 grudnia do portów morskich Ukrainy wysłano 6,6 tys. wagonów ze zbożem (tj. około 400 tys. ton), czyli o prawie tysiąc więcej niż tydzień wcześniej.
Jak podał Ukrinform, 10 sierpnia Ukraina ogłosiła nowe tymczasowe trasy dla statków handlowych płynących do/z czarnomorskich portów Ukrainy. Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę, która miała miejsce 24 lutego 2022 r., szlaki te służyły przede wszystkim do wyjścia statków cywilnych znajdujących się w ukraińskich portach Czernomorsk, Odessa i Jużny.
We wrześniu tego roku statki zaczęły kursować tymczasowym korytarzem morskim w celu załadunku ukraińskich towarów w portach morskich w Odessie. W ciągu 4 miesięcy funkcjonowania korytarza przewieziono 10 mln ton ładunków.
Zdjęcie: Minagro