ilustracja przedstawiająca Grupę Doradczą Adwokatów
Sąd Dniepru w Kijowie zamknął 30 listopada 2013 r. sprawę byłych członków Berkutu Wadima Betlija i Olega Kozaczyszyna w sprawie rozproszenia Majdanu w związku z upływem terminu przedawnienia pociągnięcia do odpowiedzialności.
Źródło: „Prawnicza Grupa Doradcza” na Facebooku
Dosłownie: „13.12.23 Sąd Dniepru zamknął sprawę byłych członków Berkutu Wadima Betlija i Olega Kozaczyszyna w sprawie zdarzenia rozproszenia Majdanu w dniu 30 listopada 2013 r. Upłynął termin przedawnienia pociągnięcia do odpowiedzialności.
Sąd w swoim postanowieniu nie dokonał oceny materiału dowodowego i nie stwierdził winy oskarżonego. Pełnomocnik ofiary Oksana Michałewicz złożyła apelację od tej decyzji.”
Szczegóły: „Prawna Grupa Doradcza” przypomina, że sprawa została przekazana do Sądu Peczerskiego w 2020 r. Po wielu wyzwaniach został przeniesiony do innego sądu. Od marca 2021 r. sprawę rozpoznaje sędzia Irina Galiga z Sądu Dniepru. W sprawie jest jedna ofiara.
W dniu 4 grudnia 2023 r. w sądzie nad Dnieprem odbyłoby się przesłuchanie oskarżonego. To ostatni etap przed debatą w tej sprawie. Prokuratura złożyła jednak wniosek o umorzenie sprawy ze względu na upływ terminu przedawnienia – 10 lat od wydarzeń związanych z rozproszeniem Majdanu.
13 grudnia 2023 r. sędzia Irina Galiga podjęła decyzję o zamknięciu postępowania.
Z ustaleń śledztwa wynika, że w 2013 roku Wadim Betlij i Oleg Kozaczyszin byli policjantami 1. oddziału 2. plutonu 4. kompanii operacyjnej kijowskiego Berkutu. Oskarżono ich o wykonanie zamówienia o charakterze ewidentnie przestępczym, w wyniku wcześniejszego spisku grupy osób
- przekroczył władzę oficjalną, używając wobec obywateli siły fizycznej i środków specjalnych, co pociągnęło za sobą poważne konsekwencje
- dopuścił się fałszerstwa urzędowego, czyli sfałszowanego protokołu
- bezprawnie utrudniał pokojowe zgromadzenie.
Zgodnie z Kodeksem karnym przedawnienie ścigania karnego w przypadku poważnych przestępstw wynosi 10 lat.
Betlia i Kozachishin zostali oskarżeni o przestępstwa średniej wagi – utrudnianie pokojowego protestu i sfałszowanie protokołu – których przedawnienie upłynęło w 2018 roku. Oraz poważne przestępstwo – nadużycie władzy przez funkcjonariusza organów ścigania – które przedawniło się 30.11.23.
Po upływie tego terminu oskarżony złożył odpowiedni wniosek. Sąd umorzył sprawę ze względu na okoliczności uniemożliwiające rehabilitację. Oznacza to, że nie uniewinnił oskarżonych. Nie zdecydował jednak, że ich wina została udowodniona.
Dlaczego to takie ważne: W lutym 2023 roku szef Departamentu Majdanu w Prokuraturze Generalnej Aleksiej Donskoj zauważył, że przedawnieniu ulega 60 spraw rozpatrywanych przez sądy, a dotyczących poważnych przestępstw popełnionych wobec uczestników protesty z lat 2013/2014 wygasną za rok . Prokuratura nalegała na zmiany legislacyjne, aby zapobiec ich zamknięciu.