Ukraińscy wojskowi podczas ćwiczeń. Zdjęcie ilustracyjne – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Tekst projektu ustawy o poprawie mobilizacji i rejestracji wojskowej odnosi się do zmian w projekcie wieku i doprecyzowań dotyczących osób uprawnionych do odroczenia.
Źródło : tekst projektu ustawy
Szczegóły : Rządowy projekt ustawy nr 10378 „W sprawie zmian niektórych aktów prawnych Ukrainy w zakresie usprawnienia niektórych zagadnień mobilizacji, rejestracji wojskowej i służby wojskowej” proponuje zmianę wieku poboru do wojska z 27 na 25 lat z wyjaśnieniem: kto nie podlega mobilizacji i ma prawo do odroczenia.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu osoby z I lub II grupą niepełnosprawności lub czasowo niezdolne do pracy ze względów zdrowotnych do 6 miesięcy mają prawo do odroczenia poboru do służby wojskowej w momencie mobilizacji;
- osoby, których żona (mąż) należy do osób niepełnosprawnych I lub II grupy i/lub jedno z rodziców lub rodziców żony (męża) spośród osób niepełnosprawnych I lub II grupy niepełnosprawności, pod warunkiem, że takie osoby niepełnosprawne posiadają wybrał osobę odpowiedzialną za służbę wojskową, która będzie sprawowała nad nimi opiekę;
- kobiety przebywające na urlopie rodzicielskim do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, a także jeżeli dziecko potrzebuje opieki domowej przez okres nie dłuższy niż opieka domowa przez czas określony w orzeczeniu lekarskim, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko szóstego roku życia;
- kobiety w ciąży.
Ponadto obecni deputowani ludowi Ukrainy i deputowani Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krym mają prawo do odroczenia poboru do wojska.
Zgodnie z projektem nie podlegają oni poborowi do służby wojskowej w momencie mobilizacji na czas specjalny
- kandydaci na studia zawodowe (zawodowo-techniczne), zawodowe, przedszkolne i wyższe, którzy studiują w stacjonarnych lub dualnych formach kształcenia i uzyskują poziom wykształcenia wyższy niż dotychczas uzyskany w jednej specjalności (zawodzie), a także doktoranckie studenci studiujący w formach stacjonarnych lub dualnych podejmujący kształcenie;
- pracownicy naukowi i naukowo-dydaktyczni uczelni wyższych i uczelni zawodowych, instytucji i organizacji naukowych posiadających tytuł naukowy i/lub stopień naukowy oraz pracownicy dydaktyczni instytucji szkolnictwa wyższego, instytucji i organizacji naukowych posiadających tytuł naukowy i/lub stopień naukowy lub stopnia naukowego oraz kadra dydaktyczna uczelni zawodowych, szkół zawodowych (zawodowych), szkół średnich ogólnokształcących, pod warunkiem, że pracują odpowiednio w uczelniach wyższych lub zawodowych, instytucjach i organizacjach naukowych, instytucjach szkolnictwa zawodowego Edukacja.
Przypomina się, że poborowi nie podlegają mężczyźni i kobiety, których bliscy krewni zginęli lub zaginęli podczas operacji antyterrorystycznej.
Projekt ustawy stanowi, że osoby odpowiedzialne za służbę wojskową, które odbyły służbę w czasie stanu wojennego i zostały zwolnione ze służby do rezerwy, nie podlegają poborowi do służby wojskowej z chwilą mobilizacji przez okres dwóch lat od dnia zwolnienia ze służby wojskowej. Poborowi nie podlegają także ci, którzy odbyli służbę wojskową i zostali przeniesieni do rezerwy w związku ze zwolnieniem z niewoli. Osoby te mogą być powoływane do służby wojskowej za ich zgodą.
Ponadto osoby odpowiedzialne za służbę wojskową spośród obywateli zwolnionych z obowiązkowej służby wojskowej w czasie stanu wojennego nie podlegają poborowi do służby wojskowej po mobilizacji przez sześć miesięcy.
Z dokumentu wynika także, że prawo do odroczenia służby wojskowej nie mają urzędnicy, pracownicy Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy, Państwowej Służby Wykonawczej Ukrainy i prokuratury.
Projekt ustawy proponuje umożliwienie zwolnionemu z niewoli personelu wojskowego odpoczynku i rekonwalescencji w trakcie dodatkowego urlopu, przy zachowaniu wsparcia pieniężnego przez okres 90 dni kalendarzowych.
Ponadto w projekcie ustawy proponuje się włączenie organów samorządu terytorialnego, terenowej administracji państwowej, administracji wojskowo-cywilnej i wojskowej, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji do aktywnego udziału w działaniach mobilizacyjnych, w szczególności podczas powiadamiania i przybycia obywateli zaangażowanych w przeprowadzanie mobilizacji obowiązków, do punktów zbiórki i jednostek wojskowych.
Dokument wyjaśnia obowiązki obywateli Ukrainy w zakresie przygotowania i mobilizacji do mobilizacji.
W szczególności zobowiązuje się do poddania się badaniom lekarskim i leczeniu w placówkach medycznych zgodnie z decyzją wojskowej komisji lekarskiej, do zarejestrowania się w wojsku w miejscu pobytu w przypadku przemieszczania się w czasie mobilizacji, do zgłaszania się do terytorialnych ośrodków jednostki poboru i pomocy społecznej oraz jednostki wojskowe po ogłoszeniu mobilizacji, posiadają przy sobie wojskowy dowód rejestracyjny wraz z dowodem tożsamości, który zgodnie z prawem okazuje się na żądanie.
Tło:
- W poniedziałek lider frakcji Sługa Narodu David Arakhamia powiedział, że Gabinet Ministrów powinien był przedstawić Radzie projekt ustawy o mobilizacji 25 grudnia. Arakhamia poinformowała, że dowództwo wojskowe zwróciło się z prośbą o zmobilizowanie 500 tys. żołnierzy.
- Wcześniej okazało się też, że wojsko w jednym z ostatnich stawek zaproponowało zmobilizowanie dodatkowych 450–500 tys. osób, ale teraz kwestia ta jest finalizowana. Poinformował o tym prezydent Władimir Zełenski.